Orłowski: rząd bardzo ogólnie mówi o narzędziach osiągnięcia rozwoju
Przedstawiając we wtorek plan na rzecz rozwoju, rząd konkretnie wskazał cele, ale bardzo ogólnie odniósł się do narzędzi ich osiągnięcia - komentuje główny doradca ekonomiczny PwC prof. Witold Orłowski.
16.02.2016 17:10
Jego zdaniem bardzo dobrze, że plan powstał. "Rzeczywiście jest tak, że nie można cały czas się rozwijać tylko w oparciu o ciepłą wodę w kranie" - powiedział Orłowski PAP.
Jak mówił, potrzebne są zarówno śmiałe wizje, jak i mówienie o słabościach rozwoju Polski w ostatnim ćwierćwieczu po 1989 r. "Pod wieloma rzeczami się podpisuję. Rzeczywiście potrzebujemy ekspansywnych krajowych firm, innowacyjnych. Co do tego jest zgoda" - wskazał profesor.
Zdaniem Orłowskiego na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu zabrakło jednak konkretów w kluczowych obszarach, od których zależy realizacja planu. Przykładem jest założenie, że do rozwoju trzeba więcej kapitału krajowego. "Pytanie, skąd wziąć ten kapitał krajowy? Odpowiedź jest: ze zwiększenia oszczędności. To jeszcze na poziomie ogólnym padło, że trzeba zwiększyć oszczędności w Polsce, ale dalej nie usłyszeliśmy ani słowa na temat tego, jakimi narzędziami zwiększać oszczędności" - zauważył Orłowski.
Kolejny przykład podany przez Orłowskiego to założenie, że firmy powinny więcej wydawać na inwestycje. "W tej chwili firmy nie cierpią na brak kapitału. Wręcz odwrotnie, mają, jak sam premier (Mateusz) Morawiecki zauważa, aż za dużo środków wolnych na kontach, których nie wykorzystują do finansowania inwestycji. Pytanie, w jaki sposób skłonić je do inwestowania? To się robi, tworząc znacznie lepsze warunki prowadzenia działalności i dobry wizerunek inwestycyjny" - powiedział profesor.
Kolejna słabość planu - wymienił - to finansowanie ze środków unijnych. "Skąd pewność, że te środki będą efektywnie wydane? Po to, żeby efektywnie wydawać, należałoby radykalnie poprawić jakość np. działania polskiej administracji i instytucji publicznych. Nie usłyszeliśmy ani słowa, że coś takiego jest potrzebne. Usłyszeliśmy tylko, jakie instytucje będą połączone po to, żeby realizować strategię, a od samego łączenia instytucji niestety jakość ich działania nie wzrasta" - powiedział Orłowski.
Rząd podjął we wtorek uchwałę w sprawie przyjęcia "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" przygotowanego przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Wskazano w nim nowe kierunki działań państwa i nowe impulsy, które mają zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój w przyszłości. Zgodnie z programem odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej, zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym.