Trwa ładowanie...
d2rupwq

Orphee chce przeprowadzić emisję prywatną na NC w listopadzie, a na GPW za rok wejść bez emisji

22.10. Warszawa (PAP) - Orphee, spółka zależna PZ Cormay, planuje przeprowadzić prywatną emisję akcji towarzyszącą wejściu na NewConnect w listopadzie, zaś planowane za rok...

Share
d2rupwq

22.10. Warszawa (PAP) - Orphee, spółka zależna PZ Cormay, planuje przeprowadzić prywatną emisję akcji towarzyszącą wejściu na NewConnect w listopadzie, zaś planowane za rok przejście na rynek regulowany giełdy odbyłoby się bez emisji akcji - poinformował prezes PZ Cormay i jednocześnie prezes Orphee Tomasz Tuora. Za kilka lat grupa chce dołączyć do swojego portfolio segment diagnostyki molekularnej i weterynaryjnej.

Orphee, którego kapitał akcyjny dzieli się obecnie na 10 mln akcji, chce przeprowadzić prywatną emisję na kilkadziesiąt mln zł, bo tyle potrzebuje na akwizycje, i zadebiutować na NewConnect w listopadzie lub grudniu.

"W ciągu dwóch-trzech tygodni powinna nastąpić prywatna emisja, która powinna zapewnić tyle środków, żebyśmy mogli dopiąć akwizycję z segmentu immunologii i wtedy jest szansa, że akwizycja nastąpi do końca roku. Nie planujemy kolejnej emisji przy przejściu Orphee z NewConnect na rynek główny giełdy" - powiedział dziennikarzom Tuora.

"Liczymy, że po pozyskaniu środków kapitalizacja Orphee wyniesie ok. 200-300 mln zł" - dodał.

d2rupwq

Wcześniej prezes Tuora mówił w wywiadzie dla PAP, że po prywatnej emisji akcji nowi inwestorzy będą mieli ok. 33 proc. akcji Orphee, a PZ Cormay chce zachować pozostałe akcje. Obecnie szwajcarska Orphee jest w 100 proc. spółką zależną PZ Cormay.

Prezes podtrzymał też, że będzie brał udział w ofercie prywatnej Orphee oraz że zainteresowanie inwestorów emisją Orphee zarówno krajowych, jak i zagranicznych, jest duże.

Dodał, że po akwizycji europejskiej firmy immunologia stałaby się głównym segmentem działalności grupy Orphee i stanowiłaby ok. 45 proc. w strukturze przychodów grupy, zaś biochemia ok. 18 proc., a hematologia ok. 24 proc. Obecnie głównymi segmentami są biochemia, która stanowi ok. 34 proc. przychodów grupy Orphee oraz hematologia - 44 proc.

Powiedział również, że w przyszłości grupa, zajmująca się obecnie diagnostyką tradycyjną, chciałaby też wejść w segment diagnostyki molekularnej oraz diagnostyki weterynaryjnej.

d2rupwq

"Obecnie najbardziej interesuje nas immunologia, ale diagnostyka molekularna i diagnostyka weterynaryjna to też są segmenty, które nas interesują. Diagnostyka molekularna to jest działka, którą powinniśmy dołożyć do naszego portfolio, ale w perspektywie raczej 3-5 lat" - powiedział Tuora.

Dodał, że wzrost rynku diagnostycznego na świecie, którego wartość sięga obecnie ok. 48 mld USD, jest szacowany na ok. 4,6 proc. w najbliższych latach. W 2016 roku wartość tego rynku powinna wynieść ok. 60 mld USD.

Prezes przypomniał też, że za pieniądze z emisji Orphee chce kupić firmę z Europy Zachodniej z segmentu immunologii, która generuje przychody na podobnym poziomie co grupa Orphee.

Dodał, że na koniec 2012 roku przychody pro forma obu firm mogą wynieść ok. 50 mln euro, zaś w przyszłym roku łącznie z synergiami, co najmniej 55 mln euro.

d2rupwq

W 2012 roku prognozowane przychody grupy Orphee powinny wzrosnąć do 25,2 mln euro z 21,6 mln euro w 2011 roku, EBIT do 3,1 mln euro z 3,0 mln euro, a zysk brutto 2,7 mln euro z 2,5 mln euro.

Prezes podtrzymał, że nadal planowana jest akwizycja firmy amerykańskiej z Nasdaq, działającej na rynku weterynaryjnym w dziedzinie hematologii i biochemii, a której due diligence Cormay przeprowadził na początku tego roku, ale odsuwa się na razie w czasie.

"Kolejna akwizycja będzie raczej za jakieś dwa lata, bo teraz musimy skoncentrować się na tej akwizycji spółki z segmentu immunologii" - powiedział Tuora.

Obecnie trwa reorganizacja grupy PZ Cormay, która zakłada stworzenie na bazie Orphee, platformy akwizycyjnej oraz centrum produkcyjno-dystrybucyjnego, zaś działalność badawczo-rozwojowa będzie skupiona w PZ Cormay.

d2rupwq

Tuora przypomniał też, że PZ Cormay pracuje obecnie nie tylko nad opracowaniem innowacyjnego analizatora biochemicznego krwi pod nazwą BlueBox, ale też nad klasycznym analizatorem biochemicznym, nowym analizatorem hematologicznym, a także myśli o urządzeniu BlueBox 2, czyli innowacyjnym analizatorze biochemicznym, który będzie przeznaczony dla dużych laboratoriów.

Produkcja klasycznego analizatora chemicznego ma ruszyć w 2013 roku, prototyp innowacyjnego analizatora biochemicznego BlueBox powinien być gotowy w połowie 2013 roku, a produkcja na przemysłową skalę powinna rozpocząć się w połowie 2014 roku. Natomiast urządzenie Blue Box 2 to kwestia dwóch lat od momentu pojawienia się Blue Boxa pierwszego.

Analizatory BlueBox będą mogły pracować w małych laboratoriach, ale także w każdym gabinecie lekarskim czy indywidualnie dla każdego pacjenta. Dzięki tym analizatorom będzie można wykonać wszystkie możliwe badania krwi w zakresie biochemii z jednej kropli krwi.

PZ Cormay, zajmujący się produkcją odczynników i aparatów do diagnostyki, zanotował w pierwszej połowie 2012 roku 51,7 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży (wzrost o 32,5 proc. rdr), 9,5 mln zł zysku EBITDA (wzrost o 24,2 proc. rdr) oraz ponad 7,7 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej (wzrost o 47,7 proc. rdr).

W 2011 roku Grupa Cormay miała 90,0 mln zł przychodów ze sprzedaży, 12,8 mln zł zysku operacyjnego i 13,8 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej.(PAP)

bas/ jtt/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2rupwq

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rupwq
d2rupwq