Orzeczenia sądowe psujące krew podatnikom
Przedstawiamy dziesięć najbardziej dyskusyjnych wyroków z tego roku. Wygrał PIT od ukrytych przychodów.
12.12.2014 | aktual.: 17.12.2014 10:35
Kancelaria FL Tax opracowała ranking tegorocznych najbardziej dyskusyjnych wyroków podatkowych. Wybrała orzeczenia ważne, nowatorskie, niekonwen?cjonalne i przede wszystkim kontrowersyjne. A takich nie brakowało.
Niekwestionowanym liderem jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nieujawnionych źródeł przychodów. Stwierdzono w nim, że przepisy nakładające sankcyjny 75-proc. PIT są wadliwe, ale jednocześnie mają obowiązywać przez 18 miesięcy. Skutki tego rozstrzygnięcia już widać - niektóre sądy uchylają wydawane na ich podstawie decyzje, inne oddalają skargi podatników, twierdząc, że w dalszym ciągu należy stosować niekonstytucyjne przepisy. Jedno jest pewne - spory w tej sprawie szybko się nie skończą.
Sprawiedliwość ?musi być
Drugie miejsce zajął wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu dotyczący likwidacji spółek komandytowo-akcyjnych. W ostatnich latach były one świetnym sposobem na oszczędności podatkowe. Po zmianie przepisów eldorado się skończyło, a sądy twierdzą, że podczas ich likwidacji trzeba zapłacić podatek. Dlaczego? Bo nie płacono go wcześniej, a sprawiedliwość musi być.
Zdobywcą trzeciego miejsca jest orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego nakładające VAT na kary umowne i odszkodowania za rozwiązanie umowy najmu. Zdaniem sądu płacone kwoty to wynagrodzenie za usługę, którą jest zgoda kontrahenta na prawo do wcześniejszego odstąpienia od umowy. Wyrok ten może zmienić wieloletnią praktykę rozliczania kar i odszkodowań, które przecież wpisywane są w większości kontraktów.
Co jest ?potrzebne w firmie
Kolejni laureaci także nie ułatwiają życia podatnikom. Przedsiębiorców bulwersuje zwłaszcza obowiązek korygowania wstecznie swoich rozliczeń. Dotyczy to m.in. sprzedawcy, który otrzymał zwrot towarów. NSA potwierdził, że korekty nie można zrobić na bieżąco, trzeba poprawiać rozliczenia z poprzednich lat.
Szerokim echem wśród firm odbił się też wyrok w sprawie odliczania VAT od bankowozów. NSA uznał, że specjalistyczny pojazd do przewożenia gotówki i dokumentów nie jest potrzebny w działalności prowadzonej przez adwokata. A skoro nie jest potrzebny, nie przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT.
W rankingu wyroków znalazły się te, które mają największe znaczenie dla codziennych podatkowych rozliczeń, głównie przedsiębiorców, z którymi zresztą to zestawienie było konsultowane.
Pierwsza dziesiątka
- ?Przepisy o nieujawnionych źródłach przychodów są niekonstytucyjne, ale ciągle obowiązują (TK, P 49/13)
- ?Majątek otrzymany wskutek likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej jest opodatkowany (WSA we Wrocławiu, I SA/Wr 2376/13)
- ?Kary umowne i odszkodowania są opodatkowane VAT jako wynagrodzenie za usługi (NSA, I FSK 981/13)
- ?Korekta przychodu musi być zrobiona wstecznie bez względu na jej okoliczności i powody (NSA, II FSK 4/13)
- ?Nie można odliczyć VAT od bankowozu, bo taki pojazd nie jest potrzebny w działalności (NSA, I FSK 1422/13)
- Odsetki od kredytu nie są kosztem (NSA, II FSK 3078/12)
- Wkład do spółki skutkuje przychodem (NSA, II FSK 1799/12)
- ?Nie można odliczyć VAT za benzynę, płacąc kartą paliwową (WSA w Poznaniu, I SA/Po 1233/13)
- ?Dodatkowy czynsz nie jest kosztem podatkowym (WSA w Warszawie, III SA/Wa 3194/13)
- ?Ze zwolnienia od akcyzy nie może korzystać alkohol etylowy skażony całkowicie w Polsce (WSA w Opolu, I SA/Op 227/14)