Trwa ładowanie...
d33q1e1
24-01-2011 11:25

Osłabienie dolara mimo dobrych danych

Przez cały poprzedni tydzień, ruchem niemal jednostajnym, euro zyskiwało do dolara. Był to w dodatku drugi taki tydzień z rzędu. Od trzymiesięcznego minimum ustanowionego 9 stycznia na poziomie 1.2870, euro aprecjonowało się już ponad 7 figur.

d33q1e1
d33q1e1

Strefa oporów, którą stanowił przedział 1.3450 - 1.3500 został przełamana, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę głównej parze walutowej w kierunku wzrostu do poziomu 1.3800. Na polskim rynku najważniejszym wydarzeniem była decyzja Rady Polityki Pieniężnej w kwestii stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami Rada zacieśniła swoją politykę monetarną. Sama decyzja sprowokowała jednak osłabienie złotego, gdyż nasza waluta umocniła się silnie jeszcze przed decyzją o podwyżce.
Gdyby spojrzeć na same dane makroekonomiczne, które zostały opublikowane w zeszłym tygodniu, można by wysnuć wniosek, że dolar powinien umocnić się do euro. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wróciła do trendu spadkowego po silnej zwyżce tydzień wcześniej. Dobre dane napłynęły również z amerykańskiego rynku nieruchomości. W grudniu wydano więcej pozwoleń na budowę niż pierwotnie oczekiwano, a sprzedaż domów na rynku wtórnym była wyższa od prognoz. Popyt na długoterminowe aktywa denominowane w dolarach dwukrotnie przewyższył oczekiwania. W tym samym czasie ze strefy euro napłynęła właściwie tylko jedna figura sprzyjająca notowaniom wspólnej waluty, był to indeks nastrojów w gospodarce instytutu ZEW. Bezpośrednio w reakcji na publikacje z USA dolar rzeczywiście zyskiwał w stosunku do euro. Były to jednak jednorazowe ruchy, które bardzo szybko zostały skorygowane do aktualnego trendu. Decydujące w oczach inwestorów okazały się najwidoczniej utrzymująca się od dłuższego czasu niska zmienność (VIX) oraz
brak negatywnych doniesień z krajów peryferyjnych strefy euro.

W tym tygodniu najbardziej oczekiwanym przez inwestorów wydarzeniem będzie posiedzenie FOMC i decyzja w sprawie stóp procentowych. Koszt pieniądza oczywiście się nie zmieni, jednak komunikat po posiedzeniu może być kluczowy dla krótkoterminowego zachowania się kursów walutowych.

EURUSD
Opublikowane dzisiaj wskaźniki PMI dla strefy euro przyniosły niejednoznaczne wyniki. Indeks kompozytowy był jednak wyższy od oczekiwań, co krótkoterminowo może wspierać euro. Po osiągnięciu linii oporu usytuowanej na wysokości 1.3643, obecnie obserwujemy lekkie odreagowanie. Sygnałem do wzrostów w kierunku 1.38, byłoby przełamanie właśnie tej linii. Należy jednak pamiętać, że trend rosnący na EURUSD trwa juz dosyć długo i korekta musi w końcu nastąpić. Ponadto fundamenty wskazują, że z dużym prawdopodobieństwem przy obecnych poziomach euro jest przewartościowane w stosunku do dolara.

EURLN
Zakres wahań wyznaczony w poprzednim tygodniu na parze EURPLN to 3.8555 - 3.9156. Przez większą cześć tego tygodnia dane z Polski nie napłyną, co powinno przyczynić się do utrzymania kursu w tym zakresie. Dopiero w piątek poznamy wyniki sprzedaży detalicznej oraz sytuację na rynku pracy. Dane rózne od oczekiwań mogą przyczynić się do wyższej zmienności. W piątek MFW zatwierdził wniosek o przedłużenie Polsce elastycznej linii kredytowej. Pomimo, że będzie wiązało się z kosztami dla naszego kraju, powinno w dłuższym okresie pozytywnie wpływać na notowania złotego.
GBPUSD
Funt w poprzednim tygodniu dwukrotnie znajdował się pod silną presją sprzedających. Najpierw po środowych danych z rynku pracy, które mimo spadku liczby osób pobierających zasiłek, zostały odebrane bardzo niekorzystnie, później po piątkowych słabych wynikach grudniowej sprzedaży detalicznej. W obu przypadkach linia trendu wzrostowego została obroniona i celem wynikającym z techniki pozostaje poziom 1.6096, a w dłuższej perspektywie 1.6295.
Jutro opublikowane zostaną wstępne szacunki PKB za IV kwartał, a w środę notatki z ostatniego posiedzenia Banku Anglii - na te figury zwrócić należy szczególną uwagę.

d33q1e1

USDJPY
W tym tygodniu napłynie sporo danych fundamentalnych z Japonii, więcej niż poznaliśmy dotychczas w tym roku. Na pierwszy plan wysuwa się posiedzenie zarządu Banku Japonii i komunikat dotyczący polityki monetarnej na najbliższy okres. W środę opublikowany zostanie comiesięczny raport gospodarczy Banku Japonii, a w czwartek bilans handlowy. Na zakończenie tygodnia poznamy wyniki sprzedaży detalicznej oraz notatki z wtorkowego posiedzenia Banku Japonii.
Najbliższy opór: 83.50, najbliższe wsparcie: 82.33

Kamil Rozszczypała

d33q1e1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33q1e1