"Osłabienie PLN ma podłoże psychologiczne"
Osłabienie złotego ma podłoże
psychologiczne, a fundamenty gospodarki są nadal mocne -
powiedziała dziennikarzom wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.
10.10.2008 | aktual.: 10.10.2008 13:10
Złoty stracił rano po pogłoskach o bankructwie węgierskiego banku OTP.
_ Nic się takiego w Polsce nie wydarzyło, by mogło negatywnie wpływać na ocenę stabilności. To jest ewidentnie efekt zarażenia. Pogłoski o kłopotach na Węgrzech automatycznie wpłynęły na złotego. Obecnie gdy rynek jest bardzo nerwowy to czasami zawodzi trzeźwa ocena sytuacji. Jeśli złoty traci, chociaż od wczoraj w gospodarce nic się nie wydarzyło, to jest to efekt psychologiczny _ - powiedziała.
_ Mamy sytuację kursu płynnego. W średnim i długim okresie działają czynniki fundamentalne. Mamy skoki w górę czy w dół, ale on się kształtuje w okolicy kursu równowagi _ - dodała.
Wiceminister powiedziała, że nie obawia się o spowolnienie dynamiki inwestycji w związku z kryzysem na rynkach finansowych.
_ Z pewnością sytuacja, jaką obserwujemy, wpłynie na zwiększenie resytrykcyjności polityki banków. Jest to w interesie nas wszystkich, ale nie obawiam się, że istotnie wpłynie na gospodarkę choćby dlatego, że w przyszłorocznym budżecie zaplanowaliśmy około 34 mld zł na inwestycje infrastrukturalne. Nie obawiam się więc istotnego spowolnienia dynamiki inwestycji _ - powiedziała.
Według niej nie ma obecnie ryzyka obniżenia wskaźników budżetowych. (PAP)