Trwa ładowanie...
złoty
13-07-2009 10:11

Osłabienie złotego na początku sesji

Piątkowa sesja na rynku złotego upłynęła w spokojnej atmosferze - notowania polskiej waluty podlegały dziennej konsolidacji.

Osłabienie złotego na początku sesjiŹródło: TMS Brokers
d1pi918
d1pi918

Kurs EUR/PLN poruszał się w przedziale 4,3600 - 4,3800, a USD/PLN pozostawał w kanale 3,1200 - 3,1550. Początek bieżącego tygodnia przyniósł jednak wzrost wartości euro oraz dolara do poziomów odpowiednio: 4,4130 PLN i 3,1750 PLN. Złoty osłabia się na fali gorszych nastrojów inwestycyjnych na świecie, których wyrazem jest min. silny wzrost wartości jena. Dość duże obawy wiążą się z publikacjami wyników kwartalnych największych amerykańskich banków, które zostaną opublikowane w rozpoczynającym się tygodniu. Negatywnie na sentyment inwestycyjny wpływają również pogłoski o złej kondycji rosyjskich banków i możliwych problemach z wypłacalnością, skutkujące zdecydowanym osłabieniem rubla względem euro oraz dolara.

Nastroje na polskim rynku walutowym psuje dodatkowo ostatni spór pomiędzy przedstawicielami rządu oraz gabinetu prezydenta, dotyczący ewentualnego wykorzystania zysku NBP w celu częściowego pokrycia deficytu budżetowego. Bieżący tydzień będzie obfitował w cały szereg publikacji makro z kraju oraz regionu - z Polski poznamy m.in. szacunki inflacji konsumentów, produkcji przemysłowej oraz dynamiki wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Podobnej wagi dane napłyną z Węgier i Czech. Inwestorzy w oczekiwaniu na te publikacje mogą pozostawać nerwowi, przy czym sytuacja na międzynarodowym rynku finansowy nie będzie raczej sprzyjać uspokojeniu nastrojów. W notowaniach walut regionu możliwa jest więc lekka presja deprecjacyjna.

Dziś łotewski bank centralny zakomunikował, iż w zeszłym tygodniu dokonał kolejnego zakupu euro na rynku w zamian za krajową walutę. Kurs EUR/LVL spadł bowiem do dolnego ograniczenia dopuszczalnego 1-procentowego przedziału wahań wokół kursu parytetowego. Presja na umocnienie łotewskiej waluty jest efektem poprawy nastrojów po akceptacji przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Komisję Europejską kolejnej transzy pomocy finansowej dla Łotwy i zażegnaniu krótkoterminowego zagrożenia dewaluacją łata. Informacje z Łotwy, w obliczu słabych nastrojów na globalnym rynku finansowym, nie zdołały jednak wesprzeć sentymentu inwestycyjnego w regionie.

Dzisiejsza sesja azjatycka upłynęła pod znakiem spadku kursu EUR/USD z okolic poziomu 1,3980 do 1,3900. Notowania tej pary walutowej zniżkowały w ślad za giełdami. Japoński indeks Nikkei225 stracił dzisiaj ponad 2,5%. Negatywnie na nastroje w Kraju Kwitnącej Wiśni wpłynęło wezwanie premiera tego państwa do przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych. Do takiego kroku zmusiło go słabnące poparcie partii rządzącej.

d1pi918

Na początku dzisiejszej sesji europejskiej obserwowaliśmy częściowe odreagowanie wcześniejszych spadków kursu EUR/USD. Giełdy Starego Kontynentu jednak zniżkują, dlatego też nie można wykluczyć powrotu wartości euro względem dolara do spadków. Najbliższe wsparcia w notowaniach tej pary walutowej to 1,3880 oraz 1,3830.

Podczas dzisiejszej sesji nie poznamy żadnych istotnych danych, które mogłyby wpłynąć na kurs EUR/USD. W kolejnych dniach kalendarz makroekonomiczny będzie już zdecydowanie bardziej obfity. Jutro ze Stanów Zjednoczonych zostanie przedstawiona czerwcowa dynamika sprzedaży detalicznej, natomiast w środę z tego samego kraju poznamy dynamikę produkcji przemysłowej. Ponadto w tym tygodniu kilka największych amerykańskich banków poda wyniki za II kw. Wymienione dane mogą wskazać kierunek dla rynków na najbliższe tygodnie. Jeśli wypadną one poniżej oczekiwań, długo oczekiwana większa korekta spadkowa na światowych giełdach prawdopodobnie stanie się faktem. Silniejsza zniżka na parkietach może pociągnąć w dół notowania EUR/USD.

Joanna Pluta
Tomasz Regulski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d1pi918
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pi918