Osłabienie złotego wynika z sytuacji globalnej

Obserwowane w ostatnich dniach osłabienie kursu złotego wynika z sytuacji globalnej, a nie z fundamentów polskiej gospodarki, dlatego nie jest niepokojące - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister finansów Wojciech Kowlaczyk. Zapowiedział dwa przetargi obligacji miesięcznie.

Osłabienie złotego wynika z sytuacji globalnej
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

- Pomimo zawirowań na rynkach emerging, nie mamy jakichś szczególnych ruchów na rentownościach polskich obligacji - powiedział Kowalczyk.

- Także osłabienie złotego nie ma charakteru fundamentalnego, a jest odpryskiem sytuacji na rynkach zewnętrznych. Poza tym zmienność nie była szczególnie duża i niepokojąca - dodał.

Nerwowość na globalnych rynkach powodująca przeceny walut rynków wschodzących, to, zdaniem analityków, między innymi pokłosie obaw o kondycję chińskiej gospodarki oraz problemów politycznych i finansowych Argentyny i Turcji.

Rynek obawia się również konsekwencji wycofywania się amerykańskiego banku centralnego z polityki luzowania ilościowego.

Pomimo sfinansowania po styczniu ponad 50 proc. potrzeb pożyczkowych na 2014 rok, Ministerstwo Finansów będzie przeprowadzało po dwa przetargi SPW miesięcznie - poinformował w rozmowie z PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

- Pomimo sfinansowania ponad 50 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych po styczniu, podtrzymujemy plan przeprowadzania dwóch przetargów obligacji miesięcznie - powiedział PAP Kowalczyk.

Plan emisji obligacji skarbowych na 2014 rok zakłada przeprowadzanie dwóch przetargów sprzedaży obligacji w miesiącu, z wyjątkiem sierpnia i grudnia, w których planowany jest jeden przetarg.

- Nie zamierzamy się spieszyć, na siłę i jak najszybciej sfinansować tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Mówiliśmy, że zakończymy finansowanie do lipca, ale przy dużym popycie na obligacje może to być wcześniej - powiedział wiceminister.

Tegoroczne potrzeby pożyczkowe brutto wynoszą około 132,5 mld zł.

Źródło artykułu:PAP
złotyosłabieniewiceminister finansów

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)