Osoby podejmujące pierwszą pracę muszą wybrać OFE do czwartku

W czwartek 10 stycznia dla osób, które
niedawno rozpoczęły pracę i nie wybrały jeszcze funduszu
emerytalnego (OFE), minie czas na samodzielny wybór funduszu.

Osoby podejmujące pierwszą pracę muszą wybrać OFE do czwartku
Źródło zdjęć: © WP.PL

Jeśli tego nie uczynią, 31 stycznia br. ZUS przeprowadzi losowanie dla niezdecydowanych.

Losowanie przydziału do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i po raz pierwszy podejmując pracę nie zgłosiły się do żadnego OFE. Obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.

Każdej osobie, która nie dopełniła obowiązku wyboru OFE w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS przypomina o konieczności zgłoszenia się do OFE. W grudniu ZUS informował, że listów z przypomnieniem zostanie wysłanych ponad 282 tys.

Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE.

Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne.

W losowaniu 31 stycznia uczestniczyć będą cztery otwarte fundusze emerytalne: AIG, Generali, Pekao i Polsat. Do każdego trafi równa liczba osób.

Po losowaniu ZUS informuje poszczególne OFE o jego wynikach, a fundusze mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków. Również ZUS prześle informacje do zainteresowanych, do którego funduszu trafili.

Losowanie do OFE odbywa się dwa razy w roku: w ostatnim dniu roboczym stycznia (ostateczny termin wyboru OFE dla osób, które nie chcą być przydzielone w losowaniu to 10 stycznia) i w ostatnim dniu roboczym lipca (ostateczny termin wyboru OFE to 10 lipca).

Obraz
Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)