Ostatni nabór na bezpłatne studia pomostowe dla pielęgniarek
Jesienią odbędzie się ostatni nabór na bezpłatne studia pomostowe dla
pielęgniarek. Od 2008 r. takie licencjackie studia współfinansowane przez UE ukończyło ponad 30
tys. polskich pielęgniarek, a do zakończenia projektu ma być ich ok. 40 tysięcy
.
Dyrektor departamentu pielęgniarek i położnych w ministerstwie zdrowia, kierownik projektu Beata Cholewka na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie przypomniała, że celem projektu jest podniesienie kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych z wykształceniem średnim do poziomu licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa.
Jak poinformowała, od początku realizacji projektu do 12 czerwca 2014 r. studia pomostowe rozpoczęło 39 240 osób, a ukończyło je 30 573 osoby. Obecnie ponad 8 tys. pielęgniarek jest w trakcie studiów - dodała. Jesienią tego roku ruszy ostatnia edycja studiów pomostowych, w ramach której będzie ok. 1,2 tys. miejsc.
"Oprócz uzyskania tytułu wyższego wykształcenia celem programu jest także otwarcie drogi i zmotywowanie pielęgniarek do dalszego rozwoju kariery zawodowej, ale też podniesienie prestiżu zawodowego i społecznego tej grupy zawodowej" - wyjaśniła Cholewka.
"Wzrost kwalifikacji wiąże się często z możliwością awansu w pracy" - mówiła. Jak dodała, wyższe kwalifikacje personelu oznaczają także wyższą jakość opieki pielęgniarskiej i położniczej, którą sprawuje nad pacjentami.
Program przeznaczony jest dla pielęgniarek i położnych, absolwentów pięcioletnich liceów medycznych, dwuletnich medycznych szkół zawodowych, dwuipółletnich oraz trzyletnich medycznych szkół zawodowych - posiadających świadectwo dojrzałości. W ramach dwusemestralnych studiów pomostowych można uzyskać tyłu licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa.
Pierwszy nabór na studia odbył się w październiku 2008 r. "Od początku było ogromne zainteresowanie tym projektem" - mówiła Cholewka. Dodała, że jest ono zróżnicowane regionalnie, np. najwięcej osób skorzystało z projektu w woj. świętokrzyskim, a najmniej w woj. lubuskim.
Podkreśliła, że część pielęgniarek z różnych względów nie skorzystała z bezpłatnych studiów pomostowych, ale uzupełnia swe wyższe wykształcenie płacąc za to.
Jak poinformowała Cholewka, obecnie w Polsce, m.in. dzięki projektowi ok. 50 proc. czynnych zawodowo pielęgniarek ma wykształcenie wyższe. Jak mówiła, te proporcje będą się zmieniały w związku z odchodzeniem na emeryturę starszych pielęgniarek, a wchodzeniem do zawodu kolejnych absolwentów studiów pielęgniarskich.
Kierownik projektu zwróciła uwagę, że uzyskanie wyższego wykształcenia ma istotnie znaczenie w związku z propozycją resortu zdrowia, aby od 2016 r. także pielęgniarki mogły wypisywać recepty na niektóre leki. "Aktywnych jest obecnie 200 tys. pielęgniarek, a połowa pielęgniarek będzie miała takie uprawnienia" - dodała. Według Cholewki, nowe uprawnienia będą miały szczególne znaczenie dla pacjentów w opiece długoterminowej, ponieważ nie będą oni musieli zgłaszać się po receptę do gabinetu lekarskiego.
W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt noweli ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Zakłada on, że od 2016 r. pielęgniarki i położne z tytułem zawodowym magistra zyskają prawo ordynowania określonych leków i wypisywania na nie recept. Z kolei pielęgniarki i położne z licencjatem będą mogły na zlecenie lekarza wystawiać recepty na określone leki niezbędne do kontynuacji leczenia.
W latach 2008-2014 w realizacji projektu studiów pomostowych dla pielęgniarek i położnych uczestniczyło 73 uczelnie posiadające akredytację MZ na realizację kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. Są one wybierane w drodze przetargu. Koszt projektu to ok. 180 mln zł. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Ukończenie studiów prowadzi do uzyskania kwalifikacji zawodowych na poziomie umożliwiającym ich automatyczne uznanie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Daje także absolwentom możliwość kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia i uzyskanie tytułu magistra.