Trwa ładowanie...
emeryci
04-03-2009 14:55

Ostrowska: za 2 lata na 100 pracujących przypadnie 56 niepracujących

Już za dwa lata w Polsce na 100 pracujących
przypadnie 56 niepracujących, dlatego konieczne jest podwyższenie
wieku emerytalnego - uważa wiceminister pracy i polityki
społecznej Czesława Ostrowska.

Share
Ostrowska: za 2 lata na 100 pracujących przypadnie 56 niepracującychŹródło: Jupiterimages
d1sk5e6

_ W 2050 roku na 100 pracujących będzie przypadało 98 niepracujących, w tym 67 w wieku poprodukcyjnym, dlatego musimy zrobić wszystko, żeby wydłużyć okres aktywności zawodowej _ - podkreśliła Ostrowska. Z przytoczonych przez nią danych wynika, że wskaźnik aktywności zawodowej osób w wieku 55-64 obecnie wynosi 28 proc.

_ W Polsce przez wiele lat promowano rozwiązanie, zachęcające do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Tłumaczono, że dzięki temu zwolnią się miejsca dla młodych. Tymczasem tak się nie stało _ - zauważyła Ostrowska.

Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" powiedział, że konieczne jest podniesienie wieku emerytalnego kobiet do 65 lat, ograniczenie możliwości korzystania z rent rodzinnych dla wdów, zrezygnowanie z 4-letniego okresu ochrony przedemerytalnej, finansowanie edukacji ze środków publicznych oraz usprawnienie ochrony zdrowia.

d1sk5e6

Socjolog prof. Janusz Czapiński z Wyższej Szkoły Zarządzania i Finansów zwrócił uwagę, że z badań przeprowadzonych w latach 2006- 2007 na próbie 2,7 tys. osób wynika, że 48 proc. respondentów w wieku ponad 50 lat ma objawy depresji. W krajach śródziemnomorskich jest to 32 proc., w Europie Płn. - 19 proc., a w Czechach - 25 proc. Jednocześnie - jak powiedział - w Polsce jest najmniej zdiagnozowanych przypadków depresji.

Zdaniem Czapińskiego konieczne jest zwiększenie liczby lekarzy psychiatrów i przeszkolenie lekarzy pierwszego kontaktu w wykrywaniu depresji.
_ Chodzi też o odpowiedź na pytanie czy psychicznie nie dają sobie rady, więc przechodzą na emeryturę czy też po odejściu z rynku pracy pogrążają się w depresji? Moim zdaniem zależność jest w obie strony _ - powiedział socjolog.

Uważa on, że konieczne jest dłuższe utrzymywanie osób powyżej 50. roku życia na rynku pracy również ze względu na ich psychiczne samopoczucie.

d1sk5e6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sk5e6
d1sk5e6