Trwa ładowanie...
d2kzclz

Ostrzejsze cięcie stóp przez RPP osłabiło złotego

Tuż po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych o 50 pkt bazowych złoty w środę zaczął tracić na wartości. W ocenie analityków, dzisiejsze osłabienie krajowej waluty nie powinno przekształcić się w trwały trend.

Share
d2kzclz

Środowa decyzja RPP o obniżce stóp procentowych o 50 pkt bazowych, po której od czwartku stopa referencyjna będzie wynosić 1,50 proc. w skali rocznej, zaskoczyła inwestorów. Choć w ocenie niemal wszystkich ekonomistów ankietowanych przez PAP koszt pieniądza miał spaść, to większość z nich spodziewała się redukcji tylko o 25 pkt bazowych.

"Rada kolejny raz zaskoczyła i to chyba weszło już jej w krew. Zaskoczenie widać po reakcji choćby złotego, który traci na wartości. Obserwowane osłabienie raczej nie przełoży się w jakiś silniejszy trend" - ocenił dyrektor działu analiz w Admiral Markets Marcin Kiepas.

Przed ogłoszeniem decyzji przez RPP za euro płacono 4,16 zł, a gdy poznał ją rynek za wspólną walutę płacono już przeszło 4,17 zł.

d2kzclz

"To będzie osłabienie w dniu dzisiejszym, choć może się ono utrzymać jeszcze w kolejnych dniach tego tygodnia" - zaznaczył.

Podobnego zdania był diler Banku BPH Marek Cherubin, który wskazał, że tuż po opublikowaniu decyzji RPP złoty w relacji do euro stracił ok. 1 grosz. Jak dodał, stało się tak, gdyż większość rynku spodziewała się, że RPP dokona cięcia o 25 pkt bazowych.

"Złoty powinien dalej osłabiać się w kierunku 4,19 zł za euro" - stwierdził diler Banku BPH.

Z kolei główny ekonomista Deutsche Banku Arkadiusz Krześniak wskazał, że zachowanie złotego uzależnione będzie teraz od treści komunikatu RPP, który zostanie podany około godz. 16. Jak stwierdził, znajdą się tam zapewne stwierdzenia sygnalizujące, że obecny poziom stóp Rada uważa za docelowy, przynajmniej do czasu pojawienia się kolejnych danych z gospodarki.

d2kzclz

"Środowa decyzja RPP oznacza najprawdopodobniej utrzymanie stóp bez zmian w kolejnych 2-3 miesiącach. Bank centralny w najbliższym czasie będzie uważnie obserwował poziom kursu złotego, a jego stabilizacja będzie oznaczać stabilizację stóp procentowych, ponieważ deflacja powinna stopniowo zmniejszać się w kolejnych kwartałach" - stwierdził.

"Jeśli natomiast złoty będzie się umacniać (...), to RPP może ponownie dostosować politykę pieniężną, w perspektywie 1-2 kwartałów - dodał ekonomista Deutsche Banku.

Oceniając decyzję o głębszym cięciu stóp przez RPP Marcin Kiepas stwierdził, że u źródeł znalazły się zapewne dwa czynniki. "Po pierwsze chęć przeciwdziałania przez Radę potencjalnemu napływowi do Polski kapitałów związanych z QE w strefie euro (program skupu aktywów przez EBC - PAP)" - wskazał.

Dodał, że drugim z powodów mogą być najnowsze prognozy dotyczące dynamiki polskiego PKB oraz inflacji, które będą opublikowane w przyszłym tygodniu. "Można podejrzewać, że procesy deflacyjne, jakie obecne są w polskiej gospodarce, przeciągną się nieco dłużej niż Rada zakładała. Prawdopodobnie te dwa czynniki zdecydowały o tym, że mamy cięcie o 50 pkt baz., a nie o 25 pkt baz." - stwierdził.

W ocenie analityka, w tym roku RPP nie zdecyduje się na kolejną obniżkę. "To będzie jedyne dostosowanie polityki monetarnej w tym roku. Kolejne dwanaście miesięcy, to brak zmian stóp procentowych i w drugim lub trzecim kwartale 2016 r. pierwsze podwyżki" - mówił Krześniak.

d2kzclz

Podziel się opinią

Share
d2kzclz
d2kzclz