Owsiak, RPP: perspektywa podwyżek oddalona

Perspektywa dalszych podwyżek stóp
procentowych znacznie się oddaliła - powiedział Stanisław Owsiak,
członek Rady Polityki Pieniężnej we wtorkowym wywiadzie dla
"Rzeczpospolitej".

14.10.2008 | aktual.: 14.10.2008 11:25

_ Nie wiem, czy z perspektywy najnowszych wydarzeń z początku tego tygodnia szansa na obniżki stóp procentowych przez RPP się przybliżyła. Sądzę raczej, że oddaliła się perspektywa podwyżek stóp procentowych wieszczonych jeszcze nie tak dawno przez część ekonomistów i analityków _ - powiedział Owsiak.

Dodał, że spowolnienie w gospodarce światowej może także osłabić dynamizm polskiego wzrostu, ale nie zwolni on w takim stopniu, jak na świecie czy w strefie euro.

Owsiak uważa, że dotychczasowe działania NBP są wystarczające, aby zagwarantować płynność sektora bankowego.

_ Analiza obecnego stanu płynności sektora bankowego wskazuje, że działalność NBP w tym obszarze jest skuteczna. Nie sądzę, aby NBP w obecnej sytuacji musiał się uciekać do jakichś nadzwyczajnych działań w celu poprawy płynności w sektorze bankowym. Dzisiaj nie jest ona zagrożona _ - powiedział.

Członek RPP uważa, że Polska jak najszybciej powinna przystąpić do strefy euro, a dłuższe przebywanie w mechanizmie ERM2 może być ryzykowne.

_ Za wcześnie jeszcze, aby jednoznacznie stwierdzić, że kryzys na rynkach finansowych i towarzysząca mu recesja w gospodarce mogą zrewidować nasze plany dołączenia do strefy euro. Może się okazać, że wspólna polityka monetarna lepiej radzi sobie z kryzysem niż polityki krajowe _ - powiedział Owsiak.

_ Kryzys finansowy może więc, paradoksalnie, stanowić kolejny ważki argument na rzecz przystąpienia Polski do eurolandu. Niekoniecznie musi być tak, że silnemu spowolnieniu w gospodarce w UE będzie towarzyszył silny spadek inflacji, a przecież ona nas interesuje przy wyznaczaniu tego ważnego kryterium pieniężnego _ - powiedział.

_ Najmniej przewidywalna jest sytuacja w zakresie kształtowania się kursów walutowych. (...) Nie oznacza to jednak, że powinniśmy czekać. Przeciwnie, należy niezwłocznie podjąć wszelkie kroki, aby kraj nasz był przygotowany pod względem instytucjonalnym (konstytucja i inne akty prawne) do ogłoszenia decyzji o wejściu do ERM2. Trzeba też jasno powiedzieć, że ryzyko dłuższego przebywania w ERM2 istnieje i istnieć będzie w przyszłości _ - dodał.

Źródło artykułu:PAP
stopyfinanseinflacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)