Owsiak z RPP: istnieje przestrzeń do obniżek stóp proc.
Przestrzeń do dalszych obniżek stóp
procentowych istnieje, zaś kolejne dane makroekonomiczne mogą ją
dodatkowo poszerzyć - uważa Stanisław Owsiak, członek Rady
Polityki Pieniężnej.
Ważną przesłanką decyzyjną pozostaje w opinii Owsiaka kurs złotego oraz dysparytet stóp procentowych pomiędzy Polską a strefą euro. Mocniejszy złoty mógłby przestrzeń do obniżek stóp procentowych rozszerzyć. Członek RPP pytany o możliwość obniżenia stopy rezerwy obowiązkowej oraz głębszego cięcia stopy depozytowej ocenia, że musiałoby to zostać poprzedzone analizą, czy działania takie będą skuteczne.
_ Przestrzeń do obniżek stóp procentowych istnieje, może być ona rozszerzona przez inne dane makroekonomiczne. Dysponujemy obecnie tylko częścią danych o gospodarce, będą następne: o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, o bezrobociu, to wszystko się ułoży w całość i da przesłanki do podjęcia decyzji _ - powiedział Owsiak w rozmowie z PAP.
_ Na pewno przy podejmowaniu decyzji jest ważna kwestia kursu złotego. Mocniejszy złoty mógłby przestrzeń do obniżek stóp procentowych rozszerzyć. Nie bez znaczenia jest też to, co robią inne banki centralne: m.in. EBC, bank Szwajcarii. Dysparytet stóp musi być brany pod uwagę _ - dodał.
Europejski Bank Centralny obniżył w marcu podstawowe stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Benchmarkowa stopa procentowa wynosi po tej obniżce 1,50 proc. W czwartek stopy procentowe obniżył także bank centralny Szwajcarii. Główna stopa procentowa wynosi po tej obniżce 0,25 proc.
INFLACJA LUTOWA WYNIKIEM SŁABEGO PLN I CEN ENERGII
Owsiak, komentując lutową dynamikę inflacji wskazał na to, że główną przyczyną wzrostu był głównie kurs walutowy i ceny energii elektrycznej.
_ Myślę, że inflacja będzie jednak zmierzać w kierunku celu inflacyjnego i nie przebije w najbliższych miesiącach górnej granicy przedziału wahań, czyli 3,5 proc. _ - powiedział.
_ Obecny wzrost ma charakter przejściowy, niewiadomą jest kurs walutowy. Powrót złotego w kierunku aprecjacji na pewno będzie korzystnie przekładać się na perspektywy inflacji _ - dodał.
GUS podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrosły o 3,3 proc. w stosunku do lutego 2008, a w porównaniu ze styczniem 2009 wzrosły o 0,9 proc.
RADA ANALIZUJE MOŻLIWOŚĆ OBNIŻKI STOPY REZERWY I GŁĘBSZE CIĘCIE STOPY DEPOZYTOWEJ
Członek RPP pytany o możliwość obniżenia stopy rezerwy obowiązkowej oraz głębszego cięcia stopy depozytowej stwierdził, że musiałoby to zostać poprzedzone analizą, czy działania takie będą skuteczne.
_ Nie można tego wykluczyć, trzeba patrzeć na to jednak w sposób kompleksowy. Pewne instrumenty zostały już uruchomione, a przełożenia tego na wzrost akcji kredytowej za bardzo nie widać _ - powiedział.
_ Cały sektor bankowy nie cierpi na brak płynności, przyczyny awersji banków do udzielania kredytów są bardziej złożone. Bank centralny może uruchomić dodatkowe instrumenty, ale musi być to poprzedzone rzetelną analizą, czy będą one skuteczne _ - dodał.
Stopa rezerwy obowiązkowej wynosi obecnie 3,5 proc.
Jacek Barszczewski (PAP)