Trwa ładowanie...
d3hnajf

Owsiak z RPP: kurs walutowy kluczowy dla przyszłych ruchów RPP

Zmiana parametrów polityki pieniężnej uzależniona będzie od zachowania się kursu walutowego, danych dotyczących produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej - uważa Stanisław Owsiak, członek Rady Polityki Pieniężnej

d3hnajf
d3hnajf

.

Jest wiele przesłanek, które trzeba brać po uwagę, nie mogę _ powiedzieć, czy obniżka stóp procentowych nastąpi już w listopadzie, czy nie _- powiedział Stanisław Owisak w TVN CNBC.

_ Zależy, jak będą kształtowały się parametry gospodarcze i pieniężne. W szczególności ważne będzie to, jak będzie się zachowywał kurs złotego ze względu na to, że to przełożenie na inflację jest widoczne, jeśli chodzi o udział towarów pochodzących z krajów o niskich kosztach wytwarzania. Ważne będzie to, co będzie się działo z produkcją przemysłową, ze sprzedażą detaliczną _- dodał.

Ministerstwo Finansów podało w poniedziałkowym komunikacie, że szacuje inflację w październiku 2008 roku na poziomie 4,2 proc. rdr, a mdm 0,4 proc.

d3hnajf

_ Jesteśmy w szczególnym okresie jeśli chodzi o projekt euro, mamy wciąż daleko do celu inflacyjnego 2,5 proc. Natomiast ta informacja jest dobra dla gospodarki, dla konsumentów, jeśli się potwierdzi ten szacunek Ministerstwa Finansów, to będzie oznaczało, że stopniowo inflacja powinna spadać i będziemy powracać do celu _ - powiedział.

Owsiak zaznaczył, że inflacja do celu może powrócić szybciej niż wskazują na to prognozy NBP zawarte w październikowym raporcie o inflacji.

Zdaniem Owsiaka wzrost gospodarczy w przyszłym roku może wynieść 4-4,5 proc. PKB.

_ Myślę, że fundamenty gospodarki są mocne. Nie sądzę, żeby nagle doszło do istotnego załamania wzrostu gospodarczego, nawet przy tych niekorzystnych warunkach zewnętrznych _- powiedział.

d3hnajf

Ostanie osłabienie kursu złotego, jest zdaniem Owsiaka, naturalnym procesem odreagowania.

_ Złoty ucierpiał, ale proszę zwrócić uwagę jaki kurs złotego był rok temu. To odreagowanie jest naturalne. Natomiast szokowe zmiany nie są korzystne i destabilizują rynki, ale nie wyolbrzymiałbym tego _ - powiedział.

Owsiak uważa, że dylematem dla RPP będzie kwestia utrzymywania stóp procentowych na wysokim poziomie do czasu wejścia do strefy euro.

_ Jeżeli by był wysoki dysparytet stóp procentowych, to jest niedobre. Z jednej strony jest presja wypełnienia kryteriów konwergencji, z drugiej możliwość zbyt wysokiego dysparytetu i wtedy możliwość destabilizacji kursu walutowego _ - powiedział.

d3hnajf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hnajf