Trwa ładowanie...
dtmjz9x

Ożywienie w Chinach trwa

Czwartkowa sesja jest długo oczekiwanym dniem wstępnych publikacji indeksów PMI z Chin, Europy i USA. Początek 2013 roku potwierdza ożywienie w chińskiej gospodarce i przynosi wzrost wskaźnika aktywności w sektorze przemysłowym, opracowywanego przez Markit i HSBC, do 51,9 pkt. z 51,5 pkt.

dtmjz9x
dtmjz9x

Odczyty z europejskiej gospodarki są natomiast mieszane. W przeciwieństwie do poprzedniego miesiąca, francuski indeks PMI dla usług i przemysłu wskazuje w styczniu na spadek aktywności ekonomicznej. Publikacja ta kontrastuje z danymi jakie napłynęły z Niemiec, gdzie wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł do 48,8pkt. z 46pkt., natomiast indeks PMI dla usług drugi miesiąc z rzędu utrzymał się powyżej bariery 50pkt. wzrastając do 55,3pkt. z 52pkt. Niemiecki sektor usługowy po raz kolejny potwierdził, że radzi sobie lepiej niż sektor przemysłowy. Cieszy wyhamowanie tempa spadku aktywności w przemyśle Niemiec. Dane te dobrze komponują się z ostatnim bardzo dobrym odczytem indeksu nastrojów gospodarczych ZEW , który wzrósł w styczniu aż do poziomu 31,5pkt. i nastrajają pozytywnie przed jutrzejszym wskazaniem indeksu instytutu Ifo. Wskaźniki aktywności ze strefy euro również sprawiły miłą niespodziankę i zanotowały w styczniu wzrost powyżej oczekiwań gospodarczych. Generalnie lepsze publikacje z Europy przyczyniły się
do wzrostu wartości europejskiej waluty. EURUSD powrócił powyżej poziomu cenowego 1,33. Techniczny obraz rynku sprzyja podjęciu ponownej próby testu strefy oporu 1,3380-1,34. Notowania EURUSD dodatkowo wsparło przegłosowanie wczoraj inicjatywy Republikanów dotyczącej czasowego podniesienia limitu zadłużenia w USA.

Waluta japońska powróciła do trendu spadkowego. Jenowi mogły zaszkodzić dzisiejsze słowa Yasutoshi Nishimury, który powiedział, że kurs USD/JPY na poziomie 100,00 nie jest problematyczny i dopiero poziom 110/120 jenów za dolara przyczyniłby się do wzrostu kosztów importu. USDJPY ponownie handlowany jest powyżej poziomu 89,00, co z technicznego punktu widzenia może być impulsem do ponownego testu poziomu 90 JPY za USD. Co więcej, z Japonii napłynęły dziś w nocy kiepskie dane na temat bilansu handlowego. W grudniu deficyt handlowy wyniósł 641,5 mld jenów, podczas gdy prognozy mówiły o deficycie na poziomie 534 mld JPY. Przyczynił się do tego spadek eksportu o 5,8% w skali roku (głównie do Europy i Chin) oraz wzrost importu o 1,9% rok do roku.

Warto zwrócić uwagę na sytuację na rynku krajowym. Dzisiaj polska waluta znajduję się znów pod presją sprzedających po publikacji kiepskich danych na temat sprzedaży detalicznej, która spadła w grudniu o 2,5% w skali roku wobec wzrostu o 2,4% w listopadzie. Co prawda stopa bezrobocia zwiększyła się do 13,4% z 12,9% w poprzednim miesiącu , ale był to poziom oczekiwany przez analityków.

EURPLN

EURPLN zbliża się do oporu w okolicy 4,20 w postaci linii poprowadzonej po maksimach lokalnych z grudnia 2011 i czerwca 2012 roku. Istotność tego poziomu może wpłynąć na wyhamowanie deprecjacji polskiej waluty w tym rejonie. Silnym wsparciem pozostaje poziom 4,1500.

dtmjz9x

EURUSD

Ostatnie świece na wykresie dziennym eurodolara wskazują na niezdecydowanie co do kierunku dalszego ruchu. Zgodnie z tym co pisałam wcześniej, zapewne dopiero wybicie z zakresu wahań 1,3260-1,34 przełoży się na silniejszy ruch. Dzisiejsze generalnie lepsze dane na temat indeksów PMI z Europy powinny wspierać notowania euro.

GBPUSD

Od początku tego tygodnia notowania GBPUSD pozostają w wąskim, 90-pipsowym zakresie wahań. Na wykresie tygodniowym para wspiera się na 50% zniesieniu Fibo całości ostatniej fali wzrostowej. Funtodolar pozostaje poniżej 100-okresowej średniej sesyjnej na tym interwale czasowym. Dopóki para znajduje się poniżej istotnego oporu w postaci linii kinjun na poziomie 1,5936, dopóty presja na dalszą wyprzedaż GBP będzie utrzymywała się.

USDJPY

USDJPY powrócił dziś do trendu wzrostowego po trzy dniowej korekcie. Para obecnie handlowana jest powyżej poziomu 89,50. Techniczny obraz rynku oraz silny trend na tej parze sprzyjają ustanowieniu nowego szczytu. Silnym wsparciem pozostaje poziom 88 jenów za dolara.

Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

dtmjz9x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtmjz9x