PAIiIZ: chińskie firmy chcą inwestować w Polsce m.in. w energetykę

Chińskie firmy są zainteresowane inwestowaniem w Polsce, m.in. w motoryzację i energetykę - poinformowała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. PAIiIZ prowadzi 13 projektów dotyczących inwestycji firm z Chin w Polsce.

PAIiIZ: chińskie firmy chcą inwestować w Polsce m.in. w energetykę
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

16.01.2013 | aktual.: 16.01.2013 13:30

W 2012 r. Chińczyków nie było wśród inwestorów - spośród 53 zagranicznych inwestycji rozpoczętych przy udziale PAIiIZ nie było ani jednej chińskiej. Jak poinformowała w środę dziennikarzy dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych w PAIiIZ Iwona Chojnowska-Haponik, w zeszłym roku główni inwestorzy w Polsce to: Stany Zjednoczone (15 inwestycji), Japonia (7) oraz kraje unijne: Niemcy, Wielka Brytania i Francja. Pod względem wartości inwestycji pierwsze miejsce przypadło Japonii (340,3 mln euro), drugie Niemcom (253,3 mln euro), a trzecie - Amerykanom (214,3 mln euro).

Chociaż w ubiegłym roku nie rozpoczęto ani jednej chińskiej inwestycji bezpośredniej w naszym kraju za pośrednictwem PAIiIZ, to rozmowy na ten temat trwają.

Prezes Agencji Sławomir Majman powiedział, że 13 projektów chińskich inwestorów, które prowadzi obecnie Agencja, daje Chinom trzecie miejsce wśród potencjalnych inwestorów zainteresowanych naszym krajem. Najwięcej projektów - 44 - przypada na Stany Zjednoczone, a 18 na Niemców. Chińczycy - jak wskazywał Majman - najbardziej zainteresowani są inwestycjami w sektorach elektronicznym, motoryzacyjnym, czy energetycznym. - Jedną z takich inwestycji mamy już niemal domkniętą - poinformował.

Podsumowując ubiegły rok, przedstawiciele PAIiIZ poinformowali, że wartość zagranicznych inwestycji zakończonych w 2012 r. przy udziale Agencji jest o 6 proc. wyższa niż rok wcześniej. Agencja doprowadziła do rozpoczęcia w Polsce 53 inwestycji o łącznej wartości 1 mld 236 mln euro. Dzięki nim ma powstać prawie 10 tys. miejsc pracy. W 2011 r. wartość inwestycji wyniosła 1 mld 170 mln euro, a liczba miejsc pracy ma przekroczyć 10 tys. 200.

Największymi inwestorami w zeszłym roku były takie firmy jak m.in.: Indesit, Samsung, Bridgestone, Bayer, czy BASF. Najwięcej inwestycji przypadło na województwa: dolnośląskie (18) i małopolskie (sześć). Po cztery ulokowano w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, łódzkim i pomorskim. W woj. warmińsko-mazurskim i lubelskim nie było ani jednej.

W tym roku PAIiIZ doprowadziła do rozpoczęcia w naszym kraju czterech inwestycji zagranicznych o łącznej wartości ponad 157 mln euro, dzięki którym pracę ma znaleźć ponad 1800 osób. Są to inwestycje w park logistyczny (Korczowa Logistic Park z kapitałem belgijskim), w opracowanie oprogramowania dla elektroniki użytkowej (koreański Samsung), produkcję układów kierowniczych ze wspomaganiem (amerykański Nextear) oraz w centrum usług wspólnych (fińska Itella).

Jak poinformowała Chojnowska-Haponik, obecnie Agencja obsługuje 152 projekty o łącznej wartości przekraczającej 4 mld euro. Jeżeli wszystkie one przełożą się na konkretne inwestycje, to w najbliższych latach może powstać ponad 26 tys. miejsc pracy.

- Od trzech lat obserwujemy tendencję, że im gorzej radzi sobie europejska gospodarka, to tym bardziej zwiększa się napływ inwestycji do Polski - powiedział Majman. - O ile kilka lat temu byliśmy wymieniani jednym tchem z Węgrami i Słowacją jako naszymi konkurentami w pozyskaniu inwestycji, to teraz stawia się nas w jednym szeregu z takimi krajami jak Francja, Rosja, czy Turcja - dodał.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)