Trwa ładowanie...
d4732xz

PAIiIZ zamknęła 56 inwestycji dających ponad 9 tys. miejsc pracy w 2015 r.

Warszawa, 30.12.2015 (ISBnews) - Bilans 2015 r. w działalności Polskiej Agencji Informacji i inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) to 56 inwestycji, które łącznie stworzą 9 098 nowych miejsc pracy, czyli o ponad 300 więcej niż rok wcześniej, poinformował prezes Sławomir Majman. Najwięcej inwestycji zrealizowały firmy z USA, Niemiec, Polski i Korei Południowej. Ponadto, 30% projektów z listy PAIiIZ trafiło w tym roku do specjalnych stref ekonomicznych.
Share
d4732xz

"Rok 2015 w PAIiIZ upływa pod hasłem reinwestycji, sektorów B+R i spożywczego oraz coraz lepszych miejsc pracy. Bilans mijającego roku to 56 inwestycji, które łącznie stworzą 9 098 nowych miejsc pracy, czyli o ponad 300 więcej niż rok wcześniej. W tym roku bardzo poprawiła się jakość tworzonych przez inwestorów miejsc pracy" - powiedział Majman, cytowany w komunikacie.

Dodał on, że w ramach pięciu tegorocznych największych inwestycji pod względem zatrudnienia, powstanie aż 3 800 nowych miejsc pracy dla bardzo wykwalifikowanych Polaków. Najwięcej projektów zakończono przy wsparciu PAIiIZ w sektorze badawczo-rozwojowym (14 inwestycji o łącznej wartości 62 mln euro, które stworzą 969 miejsc pracy), motoryzacyjnym (12 projektów, 158 mln euro, 1 858 miejsc pracy) oraz liczonym łącznie sektorze nowoczesnych usług dla biznesu i ICT (10 projektów, 28,6 mln euro, 3 790 miejsc pracy).

Pod względem krajów, na liście PAIiIZ dominują Stany Zjednoczone (17 amerykańskich inwestycji o łącznej wartości 196 mln euro stworzy 3 325 nowych miejsc pracy) oraz inwestorzy z Niemiec, którzy sfinalizowali 8 projektów.

d4732xz

Jak podano, 37% zakończonych w tym roku inwestycji to efekt prowadzonych przez Agencję działań z zakresu marketingu inwestycyjnego, czyli m.in. zagranicznych misji, w których uczestniczą przedstawiciele PAIiIZ, regionów i specjalnych stref ekonomicznych. Kolejne 37% to inwestorzy, którzy sami zgłosili się do Agencji. 14% to rezultat tzw "opieki poinwestycyjnej", czyli reinwestycje obecnych już w Polsce firm.

W 2015 roku Agencja dostrzegła nowe trendy w specyfice projektów inwestycyjnych. Widać istotną zmianę na liście krajów, które inwestują w Polsce. Na trzecim miejscu projektów zakończonych w mijającym roku znalazły się ex aequo Korea Południowa i Polska, z których pochodziło po pięć projektów.

"Polska jest w tym roku wielką gwiazdą w portfelu PAIiIZ. Druga największa inwestycja zakończona w 2015 r. przez Agencję to projekt Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita. Zainwestowała ona 90 mln euro i w woj. podlaskim utworzy 153 miejsca pracy" - podkreślił prezes. Polacy inwestują głównie w sektorze badawczo-rozwojowym, IT oraz spożywczym, który jest jednocześnie bardzo ekspansywnym segmentem polskiej gospodarki.

Widoczny jest również powrót popularnych niegdyś w Polsce inwestycji japońskich oraz wzrost zainteresowania Polską firm włoskich, co jest efektem sukcesu Wystawy Światowej Expo 2015, która w tym roku organizowana była w Mediolanie.

d4732xz

Jak zauważyła dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ Iwona Chojnowska-Haponik, widoczna jest pewna zmiana trendu w zakresie lokalizacji inwestycji. "Do gry wchodzi województwo opolskie. To efekt zeszłorocznej inwestycji Volkswagena i napływu poddostawców" - powiedziała.

Odczuwalny jest też wzrost inwestycji typu brownfield. Ponadto, aż 30% projektów z listy PAIiIZ trafiło w tym roku do specjalnych stref ekonomicznych, co może wynikać z faktu, że poszukują oni zachęt inwestycyjnych oraz gotowych hal produkcyjnych, które dziś dostępne są w coraz większej liczbie stref. Kolejny zauważalny trend inwestycyjny to mniejsze, ale bardziej "ekskluzywne" projekty z sektora motoryzacyjnego. W miejsce dużych fabryk części samochodowych pojawia się znacznie więcej projektów poddostawców o niższych nakładach, ale wymagających wyspecjalizowanych pracowników i odpowiedniego know-how.

Majman zapowiedział, że portfel inwestycji PAIiIZ w przyszłym roku będzie wyglądał bardzo optymistycznie i że nie widać żadnych tendencji zniżkowych. "Konsekwentna praca nad poprawą klimatu inwestycyjnego Polski daje długofalowe efekty" - podsumował prezes.

Obecnie PAIiIZ prowadzi 186 projektów inwestycyjnych, o 21% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, które łącznie mogą stworzyć 38 495 nowych miejsc pracy. Wśród tzw "aktywnych", czyli obecnie obsługiwanych, projektów największą grupę stanowią inwestorzy amerykańscy (46 projektów), niemieccy (27 projektów), francuscy i japońscy (po 13 projektów). Polskie inwestycje są już codziennością w PAIiIZ. Obecnie Agencja prowadzi 8 projektów rodzimych firm, które łącznie mogą stworzyć 1 791 nowych miejsc pracy. Pod względem sektorów wciąż dominują nowoczesne usługi dla biznesu (40 projektów) i motoryzacja (38 projektów), sektor IT (20 projektów) i badawczo-rozwojowy (14 projektów).

(ISBnews)

d4732xz

Podziel się opinią

Share
d4732xz
d4732xz