Trwa ładowanie...

Pakiet antykryzysowy niemal w komplecie, choć bez kominówki

Projekt ustawy wprowadzającej w życie tzw. pakiet antykryzysowy może być przyjęty przez Radę Ministrów już za dwa tygodnie – powiedziała wczoraj minister pracy Jolanta Fedak.

Pakiet antykryzysowy niemal w komplecie, choć bez kominówkiŹródło: AFP
d2k00km
d2k00km

26 maja minął termin, w którym rząd miał przesłać pracodawcom i związkowcom wszystkie projekty ustaw z pakietu antykryzysowego.

Czy rządowi się udało? Jest już m.in. projekt o subsydiowaniu zatrudnienia w firmach, które są w przejściowych kłopotach, ale część z jej zapisów nie satysfakcjonuje pracodawców.

_ Dostaliśmy większość z projektów, ale nie wszystkie _- mówi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

W pakiecie nie znalazł się jeszcze projekt o stopniowym podwyższaniu minimalnego wynagrodzenia do poziomu połowy przeciętnej płacy. Brakuje też projektu o zniesieniu negocjacyjnego kształtowania wynagrodzeń, czyli wyznaczaniu przez partnerów społecznych lub resort finansów współczynnika maksymalnego wzrostu płac.

d2k00km

W tej samej regulacji zniesiona ma być ustawa kominowa.
_ Po rozmowach z premierem ustaliliśmy, że sprawami płac możemy zająć się trochę później _ - mówi Malinowski.

Pracodawcy dostali za to m.in dwa nowe projekty (też z listy antykryzysowej) resortu finansów. Dotyczą zwolnień podatkowych: bonów wydawanych pracownikom (do380 zł rocznie) oraz zniesienia podatku od niektórych zapomóg wypłacanych np. przez związki zawodowe.

Aleksandra Kurowska
PARKIET

d2k00km
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k00km