Paliwo zimowe. Zmiany na stacjach paliw od 16 listopada

Paliwo, które trafia do dystrybutorów na stacjach benzynowych, możemy podzielić na letnie, przejściowe i zimowe. W czwartek doszło do ważnej zmiany. Od 16 listopada do końca lutego kierowcy tankują na stacjach diesla o zimowych parametrach.

Paliwo zimowe. Zmiany na stacjach paliw od 16 listopada
Paliwo zimowe. Zmiany na stacjach paliw od 16 listopada
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Radosaw

Każde z trzech rodzajów paliw, trafiających w ciągu roku na stacje, wyróżnia się właściwościami, które wykazuje w określonej temperaturze. Ze względu na zbliżającą się zimę oraz spodziewane w związku z tym ochłodzenie od 16 listopada w ofercie stacji pojawią się paliwa zimowe.

Zgodnie z przepisami zimowy diesel musi cechować się temperaturą zablokowania zimnego filtra na poziomie przynajmniej -20 stopni Celsjusza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Program "Money.pl" 8.12 | Programiści nie boją się inflacji. Zarobki w branży wciąż rosną

Paliwo zimowe. Od kiedy na stacjach?

Termin wprowadzania poszczególnych rodzajów paliw na stacjach jest związany z normą PN-EN 228:2005, dotyczącą paliw płynnych. To ona dzieli rok na cztery okresy, w trakcie których na stacjach sprzedawany jest konkretny rodzaj paliwa.

W przypadku benzyn okres zimowy trwa od 1 listopada do końca lutego, natomiast dla oleju napędowego okres zimowy trwa od 16 listopada do końca lutego.

  • od 16 kwietnia do 30 września na stacjach dostępny jest letni olej napędowy;
  • od 1 października do 15 listopada sprzedawany jest diesel przejściowy;
  • od 16 listopada do końca lutego na stacjach sprzedawany jest zimowy olej napędowy;
  • od 1 marca do 15 kwietnia stacje dystrybuują przejściowy olej napędowy.

Jeżeli chodzi o benzynę, to zimowa wersja tego paliwa sprzedawana jest już od 1 listopada. Taką benzynę będzie można kupić do końca lutego. Od 1 marca do 30 kwietnia tankujemy benzynę przejściową, a od 1 maja do 30 września - benzynę letnią. Od 1 października do 31 października na stacjach będzie natomiast dostępna benzyna przejściowa.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)