"Państwo powinno zająć się bezrobociem"

Blisko trzy czwarte Polaków (73 proc.)
uważa, że najważniejszym problemem, którym powinno zająć się
państwo, jest zmniejszenie bezrobocia; 25 proc. uznało ten problem
za ważny. Na walkę z przestępczością jako bardzo ważną sprawę
wskazało 72 proc; 27 oceniło to jako rzecz ważną - wynika z
sondażu CBOS "Najważniejsze cele działań państwa - postulaty i
oceny", przekazanego we wtorek PAP.

"Państwo powinno zająć się bezrobociem"
Źródło zdjęć: © PAP

16.01.2007 | aktual.: 16.01.2007 14:52

Blisko trzy czwarte Polaków (73 proc.) uważa, że najważniejszym problemem, którym powinno zająć się państwo, jest zmniejszenie bezrobocia; 25 proc. uznało ten problem za ważny. Na walkę z przestępczością jako bardzo ważną sprawę wskazało 72 proc; 27 oceniło to jako rzecz ważną - wynika z sondażu CBOS "Najważniejsze cele działań państwa - postulaty i oceny".

Zdaniem 61 proc. ankietowanych, bardzo ważnym problemem do rozwiązania jest zapewnienie równych szans w dostępie do bezpłatnej opieki zdrowotnej; jako ważny uznaje go 35 proc.

Po 60 proc. badanych opowiedziało się za wyrównaniem możliwości w zdobywaniu pracy (36 proc. uznało to za sprawę ważną) oraz walką z korupcją (34 proc.).

W dalszej kolejności wskazywano na skuteczną pomoc ze strony służby zdrowia (59 proc. - bardzo ważne; 37 proc - ważne), sprawne i sprawiedliwe funkcjonowanie sądów (58 proc.; 38 proc.) oraz pomoc rodzinom (57 proc.; 39 proc.).

Za istotne Polacy uznali też zrównanie szans w dostępie do wykształcenia (53 proc. - bardzo ważne; 42 proc. - ważne). Niewiele mniej - 52 proc. - uważa, że bardzo ważna jest długotrwałą pomoc potrzebującym ciągłego wsparcia, np. samotnym matkom, bezrobotnym, obłożnie chorym, osobom w podeszłym wieku; 44 proc. uznaje to za ważną kwestię.

Bezpieczeństwo kraju w obecnej sytuacji międzynarodowej jest najważniejsze dla połowy Polaków; dla 44 proc. jest to sprawa ważna.

Najrzadziej wskazywanym problemem, którym państwo - zdaniem ankietowanych - powinno się zajmować, jest rozliczanie sprawców prześladowań i represji w czasach PRL (dla 23 proc. - bardzo ważne; 36 proc - ważne) oraz afer i przestępstwa polityków z ostatni 16 lat (25 proc.; 46 proc.).

CBOS pytał też o ocenę działań państwa w poszczególnych dziedzinach.

82 proc. krytycznych opinii Polaków dotyczyła sytuacji na rynku pracy i towarzyszącemu jej zjawisku bezrobocia. Niezadowolenie z nierówności szans na rynku pracy wykazuje 78 proc. respondentów, a 74 proc. wskazuje na brak jednakowych możliwości poprawy materialnych warunków życia.

Ankietowani negatywnie ocenili też pomoc rodzinom (71 proc.) oraz osobom potrzebującym ciągłego wsparcia (72 proc.), a także opiekę ze strony nieodpłatnej służby zdrowia (70 proc.).

Najmniej, bo 27 proc. Polaków, negatywnie ocenia działania rządu w zakresie dbałości o rozwój polskiej kultury i zachowanie polskich tradycji. Działania organów państwowych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa Polski w obecnej sytuacji międzynarodowej są oceniane źle przez 31 proc respondentów.

CBOS wskazuje, że formułowane oceny działań państwa w zdecydowanej większości dziedzin nie są uzależnione od płci, wieku, miejsca zamieszkania, poziomu wykształcenia, religijności oraz stopnia zainteresowania polityką respondentów. Formułowane przez badanych opinie są jednak wyraźnie uzależnione od materialnych aspektów życia, poziomu satysfakcji życiowej, a także stosunku do rządu i deklarowanych poglądów politycznych.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-4 grudnia 2006 r. na liczącej 1015 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)