Trwa ładowanie...

Papierosy z cygara podatkowym hitem

W efekcie podwyżki akcyzy opłacalne stało się kupno tzw. cygar imprezowych i wykorzystanie zawartego w nich tytoniu do produkcji papierosów. Ministerstwo Finansów chce ukrócić ten proceder - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Papierosy z cygara podatkowym hitem
Źródło: Fotolia, Fot: Deyan Georgiev
d47l5f6

Takie cygara nie są drogie - jak wylicza "DGP" - jedno kosztuje ok. 1,5 zł, a wystarczą tylko 2 sztuki, by wyprodukować 20 papierosów, czyli paczkę.

I choć wszystko wydaje się zgodne z prawem - na cygara jest bowiem nałożona akcyza wynosząca ponad 280 zł na 1000 szt. -, to zgodnie z przepisami za cygaro można uznać tylko produkt w stanie niezmienionym.

d47l5f6

A zatem ich zakup w takiej sytuacji to czynność fikcyjna, bo tak naprawdę chodzi o produkcję i sprzedaż papierosów, czyli wyrobów obłożonych wyższą akcyzą - wskazuje MF.

Resort zapewnia także, że ten proceder jest mu znany. Trwają prace nad rozwiązaniami zarówno prawnymi, jak i organizacyjnymi, które pozwolą skutecznie walczyć z akcyzowym oszustwem - informuje MF.

Papierosy z cygar to kolejny sposób wymyślony przez Polaków, by obejść drastyczną podwyżkę cen, którą zafundował nam fiskus.

Podatki na papierosy podnoszone są co roku od kilku lat. Fiskus nakłada je już nie tylko na papierosy, ale także na produkty zastępcze, takie jak tytoń do palenia czy susz tytoniowy

d47l5f6

W ciągu ośmiu lat cena paczki papierosów wzrosła średnio o ponad 6 zł. Autorzy raportu przygotowanego pod koniec ubiegłego roku przez Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wskazują, że w Polsce minęliśmy punkt krytyczny na krzywej Laffera i kolejne podwyżki podatków będą wiązać się z dalszymi stratami dla budżetu. Sprzedaż papierosów spada, bo ich cena w sklepach przekroczyła możliwości finansowe Polaków. Dlatego ci zaczęli kupować wyroby szmuglowane zza wschodniej granicy i produkowane w nielegalnych fabrykach.

Podatek akcyzowy od papierosów składa się z dwóch części - stałej opłaty od 1000 sztuk papierosów (część kwotowa) i procentowego podatku od ceny paczki (część procentowa). W Polsce, w roku 2013, akcyza wynosi 31,41 procent ceny detalicznej oraz 188 złotych za każdy 1000 papierosów. Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zmiana obecnych stawek pozwoliłaby zmniejszyć straty do budżetu związane z podwyżkami podatku.

- Z naszych analiz wynika, że zmiana struktury akcyzy polegająca na podwyższeniu części kwotowej i obniżeniu procentowej spowoduje mniejsze podwyżki cen w segmencie papierosów najtańszych, które stanowią pod względem ilościowym ponad połowę rynku w Polsce - mówi dr Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. - Obniżanie części procentowej akcyzy na papierosy to obecnie ogólnoeuropejska tendencja.

Przykładem może być Grecja i Niemcy, gdzie zwiększenie części kwotowej akcyzy spowodowało zatrzymanie spadku wpływów budżetowych. Eksperci postulują, by podobne rozwiązania wprowadzić w Polsce, obniżając część procentową do 25 proc., a w 2015 r. do 10 proc. Według ich wyliczeń taki ruch zwiększyłby wpływy budżetowe o 160 mln zł.

d47l5f6

Podziel się opinią

Share
d47l5f6
d47l5f6