Trwa ładowanie...

Parówkowa wojna

Parówki, zna je każdy Polak. Ta część rynku mięsnego warta jest 3 miliardy złotych. Producenci walczą o klienta ceną i jakością, by uszczknąć jak najwięcej z tego tortu - podaje "Rzeczpospolita".

Parówkowa wojnaŹródło: AFP, fot: damien meyer
d311z1n
d311z1n

Parówki, to jeden z podstawowych produktów rynku wędliniarskiego. Ich spożycie w naszym kraju jest najwyższe w całej Europie, Francuzów wyprzedzamy dziesięciokrotnie. Z badań przeprowadzonych przez SMG/KRC na zlecenie Drosedu wynika, że parówki kupuje 70 proc. Polaków i przynajmniej raz w tygodniu zjada je 29 proc. badanych. Cały rynek wędlin w Polsce wart jest 15 mld zł. Czyli na parówki przeznaczamy piątą część wydatków na tę grupę produktów.

Pomimo tak dużego udziału parówek w całym segmencie wędlin rynek ten wciąż prężnie się rozwija. Produkt ten ma na tyle intensywny wzrost, że zaczyna wypierać nawet kiełbasy. Firmy z resztą nie konkurują już tylko ceną, ale także jakością. Pierwsza była grupa Sokołów, która w 2009 roku wprowadziła na rynek i skutecznie wypromowała, parówki z dużą zawartością szynki. Inni producenci szybko podchwycili ten trend i produkty tego typu mają w swojej ofercie także Drosed czy Tarczyński.

- Choć nie wszystkich konsumentów stać na zapłacenie 20 zł za kg mięsnych parówek, to ich spożycie wyraźnie wzrasta kosztem tych najtańszych - komentuje dla "RZ" Jacek Lewicki, prezes Drosedu.

Większym zainteresowaniem cieszą się nie tylko parówki, ale także inne produkty homogenizowane, czyli mortadele i mielonki. Z danych GUS na 2012 r. wynika, że spożycie wysokogatunkowych wędlin w gospodarstwach domowych wynosiło 7,9 kilograma na osobę, to znaczny wzrost w stosunku do 2000 r. kiedy nie przekraczało ono 5,3 kg.

Jednak Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej zauważa, że wzrost nie oznacza, że Polaków bardziej stać na droższe produkty niż kiedyś. Problem polega na tym, że jakość wędlin się pogorszyła, dlatego często decydujemy się na zakup tych z wyższej półki w nadziei, że będą one lepsze. Wolimy kupować mniej, ale lepszej jakości.

d311z1n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d311z1n

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj