Trwa ładowanie...
d2bf5kf

Parytet wymiany akcji Vistuli na Kruka zostanie przyjęty

Parytet określony przez KPMG znacznie odbiegał od wyceny rynkowej obu firm. I choć jest bardziej korzystny dla właścicieli W. Kruka, to akcjonariusze Vistuli raczej zgodzą się na proponowane warunki. Jest to o tyle prawdopodobne, że analitycy przyznają, iż biorąc pod uwagę fundamenty obu spółek, wycena wykonana przez doradcę jest prawidłowa.

Share
d2bf5kf

Akcje W. Kruka są teraz na giełdzie 2,1 razy droższe niż papiery V&W

O28 proc., do 9,23 zł, wzrósł wczoraj kurs W. Kruka. Z kolei za papiery Vistuli & Wólczanki na zamknięciu sesji płacono 4,42 zł, po 0,2-proc. spadku. Powód? Rynek dopasował wyceny spółek do proponowanego przez doradcę (KPMG) parytetu wymiany akcji związanej z planowanym połączeniem.

Zgodnie z wyceną firmy audytorskiej, udziałowcy firmy jubilerskiej za każdy papier powinni dostać po 2,4 akcji grupy odzieżowej. Uwzględniając kursy na zamknięciu wczorajszej giełdowej sesji, parytet wynosi 2,1. Na zakończenie sesji w środę było to 1,6.

d2bf5kf

Fundamenty potwierdzają słuszność wyceny

- _ Uwzględniając fundamenty spółek, wydaje się, że ustalony parytet jest jak najbardziej słuszny. Odpowiada on dokładnie naszej wycenie, którą opublikowaliśmy na początku sierpnia _ - mówi Michał Potyra z UniCredit CA IB.

Także Piotr Łopaciuk z Erste Banku przyznaje, że parytet został określony na prawidłowym poziomie. - Nie można mówić o skrzywdzeniu akcjonariuszy Vistuli - twierdzi analityk. Dodaje, że choć parytet odbiega od wyceny rynkowej, to akcjonariusze Vistuli & Wólczanki powinni zgodzić się na proponowane warunki.

Niektórzy analitycy nie są jednak do tego przekonani. - Parytet wydaje się niekorzystny dla akcjonariuszy V&W. Nie jest wykluczone, że NWZA będzie starało się go zmienić - uważa Bartosz Arenin z DM PKO BP.

Akcjonariusze się zgadzają

Akcjonariusze branżowi na razie potwierdzają gotowość zatwierdzenia ustalonego parytetu. Wojciech Kruk i Jerzy Mazgaj zapowiedzieli, że na najbliższych walnych zgromadzeniach Vistuli & Wólczanki, które będą musiały zatwierdzić plan połączenia (ich termin jeszcze nie został podany), raczej zagłosują za przyjęciem określonych warunków. - _ Wierzę fachowej firmie, która przeprowadziła wycenę spółek _ - mówi Wojciech Kruk (jego rodzina ma teraz ponad 5 proc. akcji V&W). - _ Zapewne poprzemy podany parytet _- twierdzi Jerzy Mazgaj (poprzez Alma Market posiada blisko 6 proc. papierów firmy odzieżowej). Dodaje jednak, że to inwestorzy finansowi zadecydują ostatecznie o przyjęciu lub odrzuceniu proponowanych warunków.

d2bf5kf

Fundusze nie komentują

- _ W najbliższych dniach będziemy analizować propozycję zarządów Vistuli & Wólczanki i W. Kruka, dotyczącą parytetu wymiany akcji. Poprosimy również zarządy spółek o jego szersze uzasadnienie. Naszą opinię na temat proponowanego parytetu możemy podać za 7 dni _- mówi Mirosław Kasprzak z PTE PZU, zarządzającego OFE PZU Złota Jesień (teraz kontroluje około 20 proc. kapitału).

Nie udało nam się uzyskać żadnego komentarza w tej sprawie ze strony ING TFI (13 proc. akcji) ani AIG OFE (9,2 proc. papierów). - Nie wypowiadamy się na temat portfela AIG PTE, nie możemy zatem skomentować kwestii parytetu - mówi Małgorzata Wojtuszko z AIG.

Połączenie do końca roku

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, do połączenia spółek powinno dojść jeszcze w tym roku.

Zarząd Vistuli cały czas nie rozwiązał jednak jeszcze problemu spłaty 300 mln zł kredytu zaciągniętego na kupno 66 proc. akcji W. Kruka. Ma na to czas do końca września. Wtedy mija termin, do którego zobowiązanie powinno zostać rozliczone. Na razie firma pozyskała 45 mln zł z prywatnej emisji akcji.

d2bf5kf

Zarząd szuka inwestorów, którzy kupią obligacje na około 100 mln zł, a pieniądze z ich emisji przeznaczy na spłatę dalszej części zobowiązań. Pozostałe ponad 150 mln zł ma zostać zamienione na kredyt długoterminowy. Wczoraj zarząd Vistuli był nieosiągalny.

Historia fuzji V&W i W. Kruka

5 maja

Vistula & Wólczanka ogłasza wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji W. Kruka.

Chce skupić 66 proc. akcji firmy jubilerskiej po 23,7 zł. Zapisy są przyjmowane od 14 do 27 maja.

d2bf5kf

23 maja

Cena w wezwaniu zostaje podwyższona do 24,5 zł.

30 maja

Wezwanie zakończyło się powodzeniem. V&W informuje o objęciu 66 proc. akcji W. Kruka.

d2bf5kf

20 czerwca

Alma Market informuje o przekroczeniu 5-proc. progu w kapitale Vistuli & Wólczanki.

23 czerwca

Rodzina Kruków przesyła komunikat o posiadaniu ponad 5 proc. akcji firmy odzieżowej.

d2bf5kf

4 września

Uchwała akcjonariuszy V&W o emisji akcji z przeznaczeniem na spłatę części długu zaciągniętego na kupno papierów W. Kruka.

24 września

Ogłoszenie planu połączenia V&W i W. Kruka.

Rynek dopasował się do wyceny

Specjaliści KPMG przygotowujący parytet wymiany akcji posłużyli się dwiema metodami: dochodową (uwzględnia prognozy przygotowane przez zarządy firm) i rynkową, której bazą były historyczne kursy giełdowe przedsiębiorstw. Na podstawie metody dochodowej parytet wymiany został

wyznaczony na poziomie 2,67. W przypadku wyceny rynkowej było to 2,16. Na tej podstawie parytet został ustalony na poziomie 2,4, choć odbiegał znacznie od bieżącej wyceny walorów na GPW. Tuż przed ogłoszeniem proponowanego parytetu akcje W. Kruka były tylko 1,6 razy droższe od papierów grupy Vistula & Wólczanka. Wczoraj różnica wartości akcji zbliżyła się do ustalonego parytetu. Na zakończenie sesji wynosiła 2,1, ale w jej trakcie była znacznie bliżej poziomu 2,4.

Andrzej Kazimierczak

Tekst z kolumny nr 2 Gazety Giełdy Parkiet

d2bf5kf

Podziel się opinią

Share
d2bf5kf
d2bf5kf