Pasja w pracy nie zawsze jest korzystna

Poczucie pasji przy wykonywanej pracy zazwyczaj koreluje z dobrym poziomem wykonania zadania i wysokim dobrostanem psychologicznym. Gorzej, gdy pasja zaczyna przeradzać się w niezdrową obsesję

Pasja w pracy nie zawsze jest korzystna
Źródło zdjęć: © © ldprod - Fotolia.com

.

Rezultaty badania przeprowadzonego w przez doktorantkę Ide Katrine Birkeland z BI Norwegian Business School (Norwegia) na 1200 członkach związków zawodowych wykazały, że około 40-45 proc. z nich odczuwa harmonijną pasję w związku z wykonywaną pracą. Jednak u około 15 proc. osób badanych stwierdza się występowanie pasji obsesyjnej (głównie u mężczyzn), która może być szkodliwa zarówno dla pracownika, jak i jego otoczenia.

Birkeland dokonuje rozróżnienia między pasją harmonijną a obsesyjną.

Badaczka tłumaczy, że pasja harmonijna to pozytywne i pożądane zjawisko, które wiąże się z wysokim poziomem wykonywania zadań, kreatywnością, satysfakcją z pracy i przywiązaniem do organizacji. Osoby, które odczuwają pasję harmonijną, lubią swoją pracę, ale nie uważają jej za najważniejszy element życia.

Pasja obsesyjna wynika z innych pobudek, np. pragnienia podniesienia swojego statusu społecznego, czy wzmocnienia poczucia własnej wartości. Osoby mające skłonność do pasji obsesyjnej patrzą na siebie przez pryzmat tego, co robią, a nie tego, kim są. Takie nastawienie może prowadzić do wypalenia zawodowego, konfliktów interpersonalnych, czy wysokiego poziomu stresu.

Birkeland zaznacza, że pasja obsesyjna szkodzi nie tylko odczuwającej ją osobie, ale wywiera też negatywny wpływ na całe środowisko pracy.

„Pasja obsesyjna prowadzi do nieuprzejmych zachowań w miejscu pracy. Pracownicy osiągający wysokie wyniki na skali pasji obsesyjnej często traktują swoich kolegów z góry i bez szacunku” – mówi badaczka.

Doktorantka wysunęła przypuszczenie, że nastawienie osób odczuwających pasję obsesyjną może ulec zmianie, gdy w miejscu pracy nacisk zostanie położony na współpracę i rozwój, a nie na rywalizację.

Niestety, okazało się, że w atmosferze współpracy i rozwoju pracownicy odczuwający pasję obsesyjną funkcjonują jeszcze gorzej, bo nie mogą się wykazać tak, jak by chcieli.

Birkeland ustaliła, że wsparcie ze strony współpracowników może spowolnić proces wypalenia zawodowego u osób odczuwających pasję obsesyjną, choć nie przyczynia się do złagodzenia symptomów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)