Trwa ładowanie...
d3bs3op

Paul Allen

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Seattle, Waszyngton, USA

d3bs3op
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Paul Allen to amerykański miliarder, filantrop i inwestor. Razem z Billem Gatesem założył firmę Microsoft.

Życiorys

Paul Allen urodził się w 1953 roku w Seattle. W szkole zaprzyjaźnił z młodszym Billem Gatesem, razem z którym rozwijali swoje zaitneresowania związane z komptuerami. Allen rozpoczął studia na Washington State University, jednak przerwał je, by rozpocząć pracę jako programista dla firmy Honeywell. Następnie przekonał Billa Gatesa, by również porzucił studia i wspólnie z nim założył firmę. To on zaproponował nazwę „Micro-Soft” i zdobył pierwszą przełomową umowę dla firmy z IBM.

Z powodu zdiagnozowania u niego choroby Hodgkina był zmuszony w 1983 roku do rezygnacji z pracy w Microsoft. Po kilkumiesięcznej radioterapii pokonał chorobę.

Oprócz Microsoftu Paul Allen angażował się także w inne projekty. Założył firmę Vulcan Inc., która prowadzi różnorodną działalność, m.in. akcje dobroczynne i rozwój nowych technologii (w tym projekt Stratolaunch Systems, dążący do wprowadzenia turystyki kosmicznej).
Paull Allen jest właścicielem drużyn sportowych Portland Trail Blazers, Seattle Shehawks i Seattle Sounders FC. Razem z siostrą Jody Allen zajmuje się także produkcją filmową w ramach działalności firmy Vulcan Productions.

Oprócz inwestycji komercyjnych Allen działa także jako filantrop, finansując badania naukowe, rozwój sztuki i ochronę środowiska. W 2003 roku Paul Allen założył Allen Institute for Brain Science, organizację pozarządową, której głównym celem jest prowadzenie badań nad pracą mózgu. W 2014 roku powstały Allen Institute for Cell Science (zajmujący się badaniami medycznymi) i Allen Institute for Artificial Intelligence (pracujący nad sztuczną inteligencją).

Cytaty

  • In the computer industry, you've got an interdisciplinary team of people who can come together, attack the problem, and work in a collaborative style. You knock down one problem after another, cobble things together. (W przemyśle komputerowym masz interdyscyplinarny zespół ludzi, którzy mogą razem zaatakować problem i współpracować ze sobą. Rozwiązujesz jeden problem za drugim, zbierając razem wszystkie elementy.)
  • Technology is notorious for engrossing people so much that they don't always focus on balance and enjoy life at the same time. (Technologia jest znana z tego, że angażuje ludzi do tego stopnia, iż nie zawsze zwracają uwagę na równowagę i cieszenie się życiem.)

Majątek

Majątek Paula Allena jest szacowany na 20,5 miliarda dolarów.

Życie prywatne

Paul Allen jest kawalerem i nie ma dzieci. W przeszłości spotykał się m.in. z Jerry Hall czy Monicą Seles. Wiele przedsięwzięć prowadzi razem z siostrą – Jody Allen. Jest właścicielem jednego z największych jachtów na świecie – Tatoosh. Wielkimi pasjami Paula Allena są gra na gitarze oraz sport.

Miejsce w rankingu najbogatszych

W 2017 roku magazyn Forbes uplasował Paula Allena na 42 miejscu najbogatszych ludzi na świecie i 23 listy najbogatszych Amerykanów. Zajmuje także 13 miejsce w rankingu najbogatszych ludzi zajmujących się technologią.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bs3op
d3bs3op
d3bs3op
d3bs3op