Trwa ładowanie...
d45m2i3

Pawlak: dzięki OZE możemy wzmocnić swoją niezależność energetyczną

Rozwój odnawialnych źródeł energii jest jednym z kluczowych elementów dla zrealizowania celów polityki klimatycznej, ale także zdecydowanego wzmocnienia niezależności energetycznej - przekonywał we wtorek w Łodzi b. premier Waldemar Pawlak.

Share
d45m2i3

"Polityka klimatyczna to nie tylko redukcja emisji. To także efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii. Dla Polski bardzo ważne jest, żebyśmy w sposób całościowy podchodzili do tej problematyki. Jednym z kluczowych elementów dla zrealizowania celów polityki klimatycznej ale także zdecydowanego wzmocnienia niezależności energetycznej jest rozwój odnawialnych źródeł energii" - powiedział Pawlak, który jako prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy uczestniczył w zorganizowanej w Łodzi XIII konferencji Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej.

Zdaniem Pawlaka dzięki OZE Polska mogłaby m.in. uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji. "Jeżeli mówimy o takim miksie, w którym część energii wytwarzalibyśmy z wiatru, część z biogazowni, a część z elektrowni słonecznych, to dla zrównoważenia importu gazu z Rosji wystarczyłoby, żeby w jednej gminie był jeden nieduży wiatrak, jedna biogazownia i ok. 10 ha pod fotowoltaiką. To pokazuje, jak energetyka odnawialna może zmienić nasze relacje w tych geopolitycznych uwarunkowaniach" - wyjaśnił Pawlak.

Dodał, że rozwój energetyki opartej na OZE może jednak doprowadzić nie tylko do większej niezależności energetycznej, ale też do powstania wielu nowych miejsc pracy w społecznościach lokalnych.

d45m2i3

Podobnego zdania jest marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, który podkreślił, że energetyka odnawialna jest w Łódzkiem traktowana jako impuls do rozwoju regionu.

"To nowe technologie i wykształceni specjaliści, ale też zmiana w energetyce konwencjonalnej, która musi dopasowywać się do wymagań klimatycznych, obniżać emisję, szukać nowych rozwiązań technologicznych. W naszym regionie to także budowanie wizerunku innego, niż tylko Bełchatów i te pokazywane na zdjęciach potężne kominy. To szansa na pokazywanie energetyki konwencjonalnej inwestującej w odnawialne źródła energii" - powiedział Stępień.

Polski Kongres Energii Odnawialnej jest jedynym w Polsce wydarzeniem poświęconym zielonej energii o charakterze regionalnym i cyklicznym. W ramach zorganizowanych wydarzeń odbyło się już ponad 70 debat i paneli dyskusyjnych o niemal wszystkich aspektach rozwoju energii odnawialnej w Polsce. Kolejna konferencja PKEO odbędzie się 15 grudnia w Poznaniu.

d45m2i3

Podziel się opinią

Share
d45m2i3
d45m2i3