Pawlak: o zgazowaniu węgla

Minister gospodarki zapowiedział, że w ciągu pięciu lat w polskich kopalniach mogą powstać pierwsze instalacje do zgazowania węgla.

14.01.2009 16:30

Metoda przemiany węgla w wysokoenergetyczny gaz jest z powodzeniem stosowana w Australii, Chinach i Rosji. Koszty budowy instalacji są wysokie, ale bardzo szybko się zwracają. Produkcja gazu w kopalniach jest też korzystna dla środowiska.

Wicepremier Waldemar Pawlak rozmawiał o tym w Krakowie z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej. Po spotkaniu podkreślił, że gaz możemy uzyskać z własnych zasobów. Dodał, że przykłady podawane przez naukowców, przemawiają za przeznaczeniem co najmniej takich samych funduszy na badania związane z metodą zgazowania węgla, co rząd zamierza wydać na powstanie gazoportu.

W Polsce badania nad metodą zgazowania węgla były przeprowadzane już w latach 60-tych ubiegłego wieku. Wtedy uznano, że Polsce to się nie opłaca. Jak twierdzą krakowscy naukowcy, teraz, przy wysokiej cenie ropy i konieczności poszukiwania nowych źródeł pozyskiwania gazu - warto do tych projektów wrócić.

Zgazowanie węgla polega na przekształceniu go w wysokoenergetyczny gaz za pomocą

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)