Pawlak podtrzymuje stanowisko ws. JSW, nie ma terminu NWZA
29.04. Katowice (PAP) - Po spotkaniu z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem i premierem Donaldem Tuskiem wicepremier Waldemar Pawlak podtrzymuje, że prywatyzacja JSW nie powinna być...
29.04.2011 | aktual.: 29.04.2011 14:38
29.04. Katowice (PAP) - Po spotkaniu z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem i premierem Donaldem Tuskiem wicepremier Waldemar Pawlak podtrzymuje, że prywatyzacja JSW nie powinna być przeprowadzana bez porozumienia ze stroną społeczną. Nie ustalono terminu NWZA spółki.
"Wicepremier Waldemar Pawlak podtrzymał swoje stanowisko, że rozmowy ze stroną społeczną, powinny być kontynuowane i ukierunkowane na jak najszybsze osiągnięcie porozumienia. Zdaniem wicepremiera dialog powinien być prowadzony w duchu wzajemnego szacunku, bez zaostrzania form protestu" - napisano w komunikacie Ministerstwa Gospodarki.
"W opinii wicepremiera Pawlaka prowadzenie procesu prywatyzacji spółki w sytuacji konfliktu może wpłynąć negatywnie na wycenę jej akcji i obniżyć wartość podmiotu na giełdzie. W związku z tym minister gospodarki liczy na szybkie zakończenie sporu między stroną społeczną a zarządem JSW. W obecnej sytuacji termin Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia nie został ustalony" - dodano.
Walne zgromadzenie JSW powinno podjąć uchwałę w sprawie skierowania prospektu emisyjnego JSW do Komisji Nadzoru Finansowego, co oznaczałoby faktyczne uruchomienie procesu upublicznienia.
Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej była w piątek przedmiotem konsultacji wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem skarbu państwa Aleksandrem Gradem w KPRM.
W piątek międzyzwiązkowy komitet protestacyjno-strajkowy JSW zdecydował, że 4 maja górnicy mają rozpocząć strajk włoski, polegający na rygorystycznym przestrzeganiu wszystkich przepisów i procedur. W kolejnych dniach mają strajkować przez dwie godziny na każdej zmianie.
Związki nie zamierzają już prowadzić dwustronnych rozmów z zarządem JSW w siedzibie spółki, choć jej prezes zaprosił w piątek protestujących na rozmowy. Chcą kontynuować negocjacje w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Katowicach. Ich kolejny termin wyznaczono na 5 maja.
Związkowcy chcą gwarancji pracowniczych w związku z planowanym wprowadzeniem JSW na giełdę. Domagają się także podwyżki płac oraz gwarancji, że proponowany przez resort skarbu państwa pakiet związany z upublicznieniem spółki ma podstawy prawne i faktycznie zostanie zrealizowany.
MSP chce, by debiut JSW na giełdzie nastąpił 30 czerwca.(PAP)
pel/ ana/