Trwa ładowanie...
d4lnvil
02-12-2016 09:47

PBKM zakończył rozbudowę laboratorium, moce produkcyjne wzrosły 4-krotnie

Warszawa, 02.12.2016 (ISBnews) - Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) uruchomił rozbudowane laboratorium, co pozwoli na nawet czterokrotne zwiększenie wytwarzania produktów ATMP na bazie komórek macierzystych, poinformowała spółka. W pierwszych trzech kwartałach 2016 r. przychody z tego źródła oraz terapii z wykorzystaniem ATMP wzrosły r/r blisko trzykrotnie, do ponad 4 mln zł, podano także.

d4lnvil
d4lnvil

"Do tej pory przeprowadzonych zostało w Polsce ok. 350 eksperymentalnych terapii z wykorzystaniem wytworzonych w naszych laboratoriach na indywidualne zamówienie produktów. Dotyczyło to ponad 40 różnych chorób. Kolejni pacjenci z Polski i zagranicy czekają w kolejce. Rozbudowa laboratorium pozwoli w znacznie większym stopniu odpowiedzieć na ich potrzeby" - powiedział prezes Jakub Baran, cytowany w komunikacie.

W wyniku rozbudowy, powierzchnia laboratorium wzrosła z 730 do 1390 m2. Moce produkcyjne zwiększyły się dzięki temu nawet czterokrotnie, podano także.
"Rozważamy rozszerzenie listy chorób, którymi będziemy się zajmować, natomiast naszym kluczowym celem jest wyselekcjonowanie chorób, w których wyniki eksperymentalnych terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych będą na tyle satysfakcjonujące medycznie, by uzasadniało to rozpoczęcie badań klinicznych. Mamy już pierwsze typy. Planujemy poszukiwać na ten cel finansowania zarówno z grantów, jak i od potencjalnych partnerów. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z zagranicznymi podmiotami. Negocjujemy również pierwszą umowę związaną z wytwarzaniem preparatów ATMP do próby klinicznej w jednym z krajów Europy Zachodniej" dodał Jakub Baran.

W kwietniu tego roku działalność rozpoczął Instytut Terapii Komórkowych - joint venture nawiązany przez PBKM z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim oraz osobą fizyczną pełniącą funkcję prezesa. Do tej pory hospitalizowanych w ramach terapii eksperymentalnych z wykorzystaniem produktów ATMP było ponad 60 pacjentów chorych na stwardnienie zanikowe boczne, znane również jako ALS, podano także.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Obecnie Grupa PBKM, operująca pod marką "Famicord Group', przechowuje około 122 tys. próbek komórek macierzystych lub tkanek, co plasuje ją wśród największych podmiotów zajmujących się tą działalnością w Europie. Spółka zadebiutowała na GPW w kwietniu 2016 r.

(ISBnews)

d4lnvil
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lnvil