Trwa ładowanie...
dkx78n4

PE nie ma planów moratorium na gaz łupkowy

Energia jest domeną państw członkowskich, a nie całej Unii. Nie ma planów wprowadzenia moratorium na gaz łupkowy w skali europejskiej - zapewnił w Warszawie europoseł Gaston Franco z komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego.

dkx78n4
dkx78n4

Członkowie komisji gościli z dwudniową wizytą w Polsce przed objęciem przez nasz kraj prezydencji w Radzie UE.

Franco na konferencji prasowej we wtorek w Warszawie podkreślił, że "energia jest domeną państw, to one decydują o własnym +miksie energetycznym+ i nie ma mowy o żadnym moratorium na poziomie UE w sprawie poszukiwania gazu łupkowego".

Europoseł przypomniał, że francuski parlament zakazał konkretnych metod wydobycia gazu łupkowego, ale pozwolił na poszukiwania tego gazu, by ocenić, jakie zasoby ma kraj.

Eurodeputowana Michele Rivasi z Grupy Zielonych podkreślała, że ludzie w Polsce powinni być informowani nie tylko o korzyściach wynikających z wydobycia gazu łupkowego, ale też możliwych zagrożeniach. W jej ocenie właściciele gruntu, na którym będą się odbywały poszukiwania, powinni uzyskać gwarancje, że jeśli teren zostanie zanieczyszczony, nie pozostaną sami z tym problemem.

dkx78n4

"Przypominam, że gaz łupkowy to również paliwo kopalne, którego użycie powiększa emisje CO2. Rząd nie powinien skupiać się na tym, czego potrzebuje biznes, ale tym, czego potrzebują ludzie" - mówiła podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Franco zaznaczył, że delegacja komisji jest zadowolona z wizyty w Polsce i pozytywnie ocenia informacje, które uzyskała.

W Polsce - jak dotąd - wydano 87 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego, m.in.: amerykańskim Exxon Mobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i kanadyjskiej Lane Energy.

Pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie (jego wynik okazał się jednak negatywny). Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

Jak mówił w maju w Sejmie wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Henryk Jezierski, polski rząd jest zdeterminowany, by gaz łupkowy w Polsce znaleźć, a potem rozpocząć jego eksploatację. Przemysłowe wydobycie gazu łupkowego nie rozpocznie się w Polsce jednak wcześniej, niż za 10-15 lat.

dkx78n4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkx78n4