Trwa ładowanie...
d2ldurf
25-11-2014 11:02

Pengab spadł o 1,4 pkt m/m do 21,4 pkt w listopadzie

Warszawa, 25.11.2014 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 1,4 pkt m/m do 21,4 pkt w listopadzie, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 25,7 pkt.

d2ldurf
d2ldurf

"W listopadzie indeks Pengab wyniósł 21,4 pkt, spadł m/m o 1,4 pkt, a r/r jest niższy o 4,3 pkt. Trzeci miesiąc z rzędu słabnie dynamika wzrostu. Także wskaźnik wyprzedzający obniżył wartość m/m o 2,2 pkt., osiągając 22,4 pkt. Na większości rynków m/m nie odnotowano istotnych zmian, a w środowisku bankowym dominują opinie o utrzymaniu dotychczasowej dynamiki na podstawowych rynkach. Nadal w najbliższych miesiącach przewiduje się nieznaczny spadek aktywności klientów na rynku zarówno depozytowym jak i kredytowym. Środowisko bankowe podtrzymuje umiarkowany optymizm wobec poprawy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz gospodarstw domowych w najbliższym półroczu" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen spadł o 0,6 pkt w skali miesiąca do 20,5 pkt w listopadzie, zaś wskaźnik prognoz zmniejszył się o 2,2 pkt do 22,4 pkt.

TNS Polska podał, że saldo prognozy sześciomiesięcznej na rynku kredytów i lokat dla podmiotów gospodarczych jest wyższe niż przed miesiącem - a najwyraźniejsza zmiana dotyczy kredytów obrotowych - wzrost wynosi tu 5 pkt proc. O poprawie przewidywań można mówić także w kontekście rynku lokat dla klientów indywidualnych (wzrost o 4 pkt proc.).

Rośnie odsetek przedstawicieli środowiska bankowego przewidujących, że sytuacja ekonomiczna gospodarki kraju będzie się poprawiać.

d2ldurf

"Wprawdzie daleko tu jeszcze do optymizmu, który obserwowaliśmy na wiosnę, natomiast nieprzerwanie od czterech miesięcy wskaźniki prognozy sytuacji ekonomicznej podlegają stopniowej poprawie" - czytamy w materiale.

TNS Polska podał, na rynku kredytów gospodarstw domowych po październikowym wzroście, widoczne jest pogorszenie wartości wskaźnika bieżącego i wyprzedzającego, które spadły do poziomu z zbliżonego do obserwowanego we wrześniu. Ta zmiana dotyczy zarówno rynku kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych, jak również - choć w nieco mniejszym stopniu - samochodowych.

Listopad nie przynosi większych zmian sytuacji na rynku kredytów dla przedsiębiorców.

"Wartość wskaźnika ocen wynosi 13, a więc dokładnie tyle samo, co przed miesiącem. Nie oznacza to jednak, że przedstawiciele środowiska bankowego równie często jak przed miesiącem przewidują utrzymywanie się takiego stanu w perspektywie najbliższych trzech miesięcy. Wprost przeciwnie - saldo prognoz dla rynku kredytów inwestycyjnych i obrotowych jest odpowiednio - o 10 i 6 pkt proc. niższe niż przed miesiącem" - czytamy dalej.

d2ldurf

Na rynku depozytów gospodarstw domowych w listopadzie nie odnotowano poważniejszych zmian. Dotyczy to zarówno rynku depozytów bieżących, jak i terminowych. Na przestrzeni ostatniego miesiąca nie odnotowano wzrostów ani spadków przekraczających 2 pkt proc., zarówno jeśli chodzi o ocenę stanu obecnego, jak i o prognozy na przyszłość.

"Względnie niewielkie zmiany w ciągu ubiegłego miesiąca zaszły również w zakresie oceny sytuacji na rynku depozytów dla podmiotów gospodarczych - nie przekraczają one 2 pkt proc. W zakresie prognoz dla tego rynku wyraźną poprawę obserwujemy natomiast w odniesieniu do depozytów terminowych - saldo prognoz jest wyższe o 8 pkt proc. w porównaniu z październikowym" - czytamy także.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 12 a 21 listopada a. W badaniu wzięły udział 193 placówki bankowe, reprezentujące różne typy banków.

(ISBnews)

d2ldurf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ldurf