Pengab spadł o 1,5 pkt m/m do 18,2 pkt w marcu

Warszawa, 25.03.2015 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 1,5 pkt m/m do 18,2 pkt w marcu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 27,8 pkt.

"Dwa ostatnie miesiące to te, w których nareszcie przeważa grupa przedsiębiorców, którzy uważają że bieżąca sytuacja jest lepsza. Opinie pozytywne przeważają nad negatywnymi. Na koniec pierwszego kw. br. Pengab wyniósł 18,2 pkt. (-1,5 m/m). W środowisku bankowym dominuje jednak przekonanie o utrzymaniu obecnego wzrostu aktywności klientów banków na rynku finansowym. Umacnia się wzrostowy trend na rynku kredytów osób indywidualnych, w szczególności kredytów konsumpcyjnych, jak kredytów obrotowych dla przedsiębiorstw. W kolejnym kwartale środowisko bankowe oczekuje dalszej poprawy na rynku kredytów. Systematycznie maleje problem kredytów zagrożonych. W kontekście nadchodzących kolejnych dwóch kwartałów przewiduje się umiarkowaną poprawę sytuacji na wszystkich monitorowanych rynkach, w tym poprawę sytuacji makroekonomicznej kraju. W najbliższym miesiącu oczekiwany jest jednak spadek aktywności klientów na rynku depozytowym" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen wzrósł o 3,8 pkt w skali miesiąca do 17,0 pkt w marcu, zaś wskaźnik prognoz obniżył się o 6,8 pkt do 19,4 pkt.

Względnie stabilnie kształtuje się wskaźnik prognozy sześciomiesięcznej gospodarki kraju i sytuacji przedsiębiorstw. W tych obszarach zmiany obserwowane na przestrzeni ostatniego miesiąca nie przekraczają 2 pkt proc. W porównaniu z lutym zauważalnie wzrosła natomiast wartość wskaźnika sześciomiesięcznej sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych.

Zmiany obserwowane w zakresie wskaźnika prognozy sześciomiesięcznej są zbieżne ze zmianami oceny i prognoz kwartalnych - tzn. wraz z poprawą sytuacji na runku kredytowym, przewiduje się pogorszenie sytuacji na rynku depozytów. Dotyczy to zarówno rynku klientów indywidualnych, jak i podmiotów gospodarczych.

"Jeśli chodzi o rynek kredytowy, kierunek zmian jest różny dla różnych obszarów - wzrost wskaźnika prognoz odnotowujemy w przypadku kredytów mieszkaniowych i inwestycyjnych, zaś spadek - w obszarze kredytów konsumpcyjnych i obrotowych" - czytamy w raporcie.

Marzec przynosi zauważalną poprawę wskaźnika wyprzedzającego i wskaźnika bieżącego rynku kredytowego gospodarstw domowych. Wyraźnie lepiej oceniana jest sytuacja na rynku kredytów konsumpcyjnych (wzrost o 25 pkt proc.) i mieszkaniowych (wzrost o 12 pkt proc.). Nie obserwujemy natomiast poważniejszych zmian w obszarze kredytów samochodowych, podano także.

"Korzystne zmiany odnotowujemy także w zakresie ocen i prognoz rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych. Wzrost wartości wskaźnika bieżącego dla kredytów inwestycyjnych w porównaniu do lutego wynosi 8 pkt proc., a dla kredytów obrotowych - aż 22 pkt proc. Obserwujemy także - wprawdzie nie aż tak znaczącą jak w przypadku ocen - poprawę wskaźników wyprzedzających dla tych obszarów" - czytamy dalej.

Z odwrotną tendencją mamy do czynienia w odniesieniu do rynku depozytowego. Tutaj zarówno saldo ocen, jak i saldo prognoz znajduje się na poziomie niższym niż w lutym. Szczególnie wyraźne zmiany obserwujemy w zakresie prognoz dotyczących rynku depozytów terminowych - różnica w stosunku do lutego wynosi 15 pkt proc.

Wskaźnik oceny sytuacji na rynku depozytowym podmiotów gospodarczych znajduje się na poziomie zbliżonym do lutowego, natomiast wskaźnik wyprzedzający dla tego rynku w marcu spadł o 7 pkt proc. Do tego spadku przyczyniło się w dużej mierze m.in. pogorszenie prognoz sytuacji dla rynku depozytów terminowych.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 12 a 22 marca. W badaniu wzięły udział 192 placówki bankowe, reprezentujące różne typy banków.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)