Pengab spadł o 2,3 pkt m/m do 22,8 pkt w październiku
Warszawa, 28.10.2014 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 2,3 pkt m/m do 22,8 pkt w październiku, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 25,6 pkt.
"W październiku indeks Pengab wyniósł 22,8 pkt, spadł m/m o 2,3 pkt, r/r jest niższy o 2,8 pkt. Pomimo, iż okresie minionego kwartału obserwowany był spadek optymizmu sytuacja na rynku bankowym jest oceniana jako korzystna. Po wrześniowym spadku dynamiki wzrostu w październiku nastąpiła poprawa na wszystkich rynkach kredytowych. Nadal w najbliższych miesiącach przewiduje się nieznaczny spadek aktywności klientów na rynku depozytowym. Wskaźnik wyprzedzający obniżył wartość m/m o 6,4 pkt., osiągając 24,6 pkt. Środowisko bankowe z umiarkowanym optymizmem przewiduje w najbliższym półroczu poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz gospodarstw domowych" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.
Wskaźnik ocen wzrósł o 1,9 pkt w skali miesiąca do 21,1 pkt w październiku, zaś wskaźnik prognoz zmniejszył się o 6,4 pkt do 24,6 pkt.
TNS Polska podał, że dynamika prognozy sześciomiesięcznej stanowi w tym miesiącu odzwierciedlenie tendencji dających się wychwycić w kontekście oceny sytuacji bieżącej i prognozy 3-miesięcznej. Poprawie prognoz sytuacji rynku kredytowego towarzyszy jednoczesny spadek wartości wskaźników prognostycznych dla rynku depozytowego.
"W październiku w dalszym ciągu możemy mówić o poprawie prognoz ogólnej sytuacji ekonomicznej i związanej z tym odbudowie wartości wskaźników po wrześniowym załamaniu. W przypadku wskaźnika ogólnej sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych mamy do czynienia z powrotem do stanu sprzed roku. Wartość wskaźnika sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw pozostaje nadal niższa niż w październiku ubiegłego roku" - czytamy w materiale.
TNS Polska podał, po odnotowanym we wrześniu spadku wartości wskaźników rynku kredytowego gospodarstw domowych, październik przynosi zauważalny wzrost - wartość wskaźnika wyprzedzającego jest o 8 pkt proc., a wskaźnika bieżącego - o 4 pkt proc. wyższa niż przed miesiącem. Bankowcy oceniają lepiej sytuację bieżącą i perspektywy na przyszłość zarówno w odniesieniu do kredytów konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych. Nie odnotowujemy natomiast poprawy ocen i prognoz rynku kredytów samochodowych.
"Na rynku kredytów dla przedsiębiorstw październik okazuje się miesiącem wzrostu. Wzrost ten jest silniejszy w przypadku rynku kredytów obrotowych, jednak dotyczy również kredytów inwestycyjnych. Co istotne, o poprawie na tym rynku możemy mówić zarówno w odniesieniu do wskaźnika prognoz, jak i ocen" - czytamy dalej.
Na rynku depozytów gospodarstw domowych październik nie przyniósł poprawy. Dominują opinie o utrzymaniu dotychczasowego tempa zmian wartości depozytów gospodarstw domowych, a przewidywania na temat wzrostu szybszego niż dotyczące są znacznie mniej optymistyczne niż we wrześniu.
Również na rynku depozytów dla przedsiębiorców mamy do czynienia ze spadkami. Tendencja ta dotyczy zarówno depozytów bieżących, jak i terminowych, jednak w odniesieniu do tych drugich spadki są znacznie silniejsze - w przypadku wskaźnika wyprzedzającego sięgają 13 pkt proc.
Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 8 a 17 października. W badaniu wzięło udział 200 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.
(ISBnews)