Trwa ładowanie...
d4iewvb
banki

Pengab spadł o 4,4 pkt m/m do 25,9 pkt w kwietniu

Warszawa, 25.04.2017 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 4,4 pkt m/m do 25,9 pkt w kwietniu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar TNS. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 24,9 pkt.

Share
d4iewvb

"W kwietniu indeks Pengab odnotował obniżenie wartości m/m o 4,4 pkt do poziomu 25,9 pkt. Zmiana ta po silnym wzroście indeksu w marcu obecnie jest spowodowana sezonowym spadkiem obejmującym zarówno indeks oceny, jak i indeks wyprzedzający aktywność klientów na rynku bankowym. I kw. można ocenić jednak pozytywnie, większość indeksów w tym czasie odnotowała dwucyfrowe wzrosty w stosunku do grudnia" - poinformował Marcin Idzik z Kantar TNS.

Wskaźnik ocen spadł o 6,8 pkt m/m do 22,2 pkt w kwietniu, zaś wskaźnik prognoz zmniejszył się o 2,2 pkt do 29,5 pkt.

"W I kw. szczególna poprawa nastąpiła na rynku kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów obrotowych i inwestycyjnych. Poprawiła się także ocena sytuacji ekonomicznej banków. W I kw. zaobserwowano także wyraźną poprawę prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz gospodarstw domowych. Prognozy sześciomiesięczne są jednak zrównoważone, przeważają opinie pozytywne, jednak ich odsetek nie przyrasta w czasie." - dodał Idzik.

d4iewvb

W stosunku do pomiaru sprzed miesiąca ogólny wskaźnik oceny dla rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 8 pkt. Saldo ocen dla kredytów konsumpcyjnych m/m wzrosło o 11 pkt, dla kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 7 pkt. Saldo prognoz dla kredytów konsumpcyjnych spadło m/m o 9 pkt, a dla kredytów mieszkaniowych wzrosło o 7 pkt.

"Ogólny wskaźnik ocen dla rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 11 pkt. W przypadku salda ocen depozytów bieżących gospodarstw domowych obserwujemy m/m spadek o 18 pkt, w przypadku depozytów terminowych o 10 pkt" - czytamy w informacji.

Wskaźnik ocen sytuacji na rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 1 pkt. W przypadku kredytów inwestycyjnych saldo ocen m/m spadło o 1 pkt, a w przypadku kredytów obrotowych wzrosło o 5 pkt. Indeksy prognostyczne odnotowały wzrost o 9 pkt w przypadku kredytów inwestycyjnych oraz o 1 pkt w przypadku kredytów obrotowych.

"Wskaźnik ocen sytuacji na rynku depozytów podmiotów gospodarczych wynosi obecnie 4 pkt, m/m odnotował spadek o 6 pkt. Wartość indeksu wyprzedzającego wzrosła m/m o 6 pkt. Na poziomie szczegółowym obserwujemy spadek o 1 pkt wartości indeksu ocen dla depozytów terminowych oraz spadek o 17 pkt indeksu ocen dla depozytów bieżących" - napisano także.

d4iewvb

Kantar TNS poinformował też, że kwiecień okazał się miesiącem różnokierunkowych zmian indeksów prognoz sześciomiesięcznych. Wzrosty m/m odnotowano w przypadku kredytów inwestycyjnych (m/m plus 2), kredytów obrotowych (m/m plus 4), lokat długoterminowych osób indywidualnych (m/m plus 5) oraz podmiotów gospodarczych (m/m plus 6). Korekty odnotowano w przypadku kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów mieszkaniowych.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 12 a 21 kwietnia. W badaniu wzięło udział 139 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

(ISBnews)

d4iewvb

Podziel się opinią

Share
d4iewvb
d4iewvb