Pengab wzrósł o 1,0 pkt m/m do 20,6 pkt w sierpniu

Warszawa, 25.08.2015 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 1,0 pkt m/m do 20,6 pkt w sierpniu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 30,4 pkt.

"W sierpniu klienci banków utrzymali aktywność na rynku bankowym na poziomie podobnym do notowanej na początku wakacji. Indeks Pengab m/m wzrósł o 1,0 pkt do poziomu 20,6 pkt. Wpływ czynników sezonowych na zachowania klientów w podobnym stopniu dotyczy rynku kredytów jak i depozytów osób indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Wskaźnik wyprzedzający koniunktury wzrósł m/m o 2,0 pkt do 26,1 pkt. Podobnie jak przed miesiącem w perspektywie kwartału, przewiduje się wzrost aktywności klientów. W perspektywie półrocza dominują prognozy poprawy koniunktury, najczęściej przy zachowaniu dynamiki obserwowanej w na przełomie maja i czerwca. Do poziomu sprzed miesiąca powróciły także sześciomiesięczne przewidywana poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen spadł o 0,1 pkt w skali miesiąca do 15,0 pkt w sierpniu, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 2,0 pkt do 26,1 pkt.

W przeciwieństwie do lipca, sierpień przyniósł wyraźną poprawę prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju. Najbardziej widoczny jest wzrost wskaźnika prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju (+12 pkt proc.), z kolei wskaźnik prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wzrósł o 7pkt proc., a sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw - o 6 pkt proc.

"Główne zmiany w zakresie prognozy sześciomiesięcznej obserwowane w lipcu to: wzrost wartości wskaźnika dla rynku lokat długoterminowych osób indywidualnych o 10 pkt proc, oraz nieznaczny spadek wskaźnika dla rynku kredytów konsumpcyjnych osób indywidualnych (-3 pkt proc.)." - czytamy w raporcie.

Zarówno oceny obecnej sytuacji na rynku kredytów gospodarstw domowych, jak i prognozy, utrzymują się na zbliżonym do poprzedniego pomiaru poziomie. W porównaniu z sytuacją sprzed roku, odnotowano wzrost salda kredytów zagrożonych o 8 pkt proc.

"Podobnie jak w poprzednim pomiarze, również sierpień nie przyniósł ożywienia na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych. Zarówno wskaźnik ocen, jak i prognoz podniosły się nieznacznie - o 1pkt proc. Na poziomie szczegółowym widoczny jest spadek salda kredytów zagrożonych przedsiębiorstw o 11 pkt proc." - czytamy także.

Oceny bieżącej sytuacji na rynku depozytów gospodarstw domowych kontynuują spadek, nie zmienia się natomiast wskaźnik prognoz. W porównaniu z lipcem, saldo ocen rynku depozytów bieżących jest niższe o 6 pkt proc., natomiast saldo depozytów terminowych wzrosło od lipca o 3 pkt proc.

Na rynku depozytów dla klientów indywidualnych lipiec przynosi wynoszący 3 pkt proc. spadek wartości wskaźnika bieżącego przy jednoczesnym wzroście (o 4 pkt proc.) wskaźnika wyprzedzającego. Saldo ocen rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych w porównaniu z czerwcem jest niższe o 7 pkt proc., saldo ocen rynku depozytów terminowych - niższe o 10 pkt proc.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 5 a 21 sierpnia. W badaniu wzięło udział 178 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)