Trwa ładowanie...
wynagrodzenia

Pensje Polaków poszły w górę. Sprawdź, ile powinieneś zarabiać

Średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło o 3,9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. W sektorze publicznym średnia pensja wyniosła 4 371 zł, podczas gdy w prywatnych przedsiębiorstwach płace były przeciętnie o niemal 800 zł niższe (3 572 zł). Tak zarabialiśmy w pierwszej połowie 2014 r. Zanim dowiemy się, jak wyglądały nasze pensje w perspektywie całego roku, spójrzmy, w jaki sposób wynagradzano pracowników zaledwie kilka miesięcy temu

Share
Pensje Polaków poszły w górę. Sprawdź, ile powinieneś zarabiać
Źródło: Fotolia
d1pymsz

Średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło o 3,9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. W sektorze publicznym średnia pensja wyniosła 4 371 zł, podczas gdy w prywatnych przedsiębiorstwach płace były przeciętnie o niemal 800 zł niższe (3 572 zł). Tak zarabialiśmy w pierwszej połowie 2014 r. Zanim dowiemy się, jak wyglądały nasze pensje w perspektywie całego roku spójrzmy, w jaki sposób wynagradzano pracowników zaledwie kilka miesięcy temu.

Najlepiej jest na Mazowszu, Dolnym i Górnym Śląsku oraz Pomorzu

W pierwszym półroczu 2014 roku zarabialiśmy przeciętnie 3 817 zł. W podziale na województwa, niezmiennie najwyższe zarobki miało mazowieckie. Tam średnie wynagrodzenie wyniosło 5 011 zł i stanowiło ponad 144 proc. przeciętnej płacy w warmińsko-mazurskim – województwie o najniższej średniej pensji. Powyżej przeciętnej znalazły się, oprócz mazowieckiego, tylko trzy województwa: dolnośląskie (4 081 zł), pomorskie (4 088 zł) oraz śląskie (4 188 zł). Co ciekawe, choć województwo opolskie jest dopiero na 7. miejscu pod względem wysokości zarobków, to jednocześnie mieszkańcy tego województwa są najbardziej, zaraz po mieszkańcach mazowieckiego, zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej.

W I półroczu 2014 roku w stosunku do I półrocza 2013 roku płace wzrosły we wszystkich województwach. Dynamika wzrostu wynagrodzenia zależała w dużym stopniu od miesiąca - największy przyrost następuje zawsze w grudniu, po czym miesiąc później dynamika jest ujemna. Wynika to z faktu, że w grudniu wypłacane są zazwyczaj różnego rodzaju nagrody roczne, premie oraz tzw. trzynaste pensje w budżetówce.

d1pymsz

W grudniu 2013 roku średnie wynagrodzenie wzrosło o 11 proc. w porównaniu z listopadem, natomiast przeciętna pensja w styczniu wyniosła zaledwie 90 proc. tego, co w ostatnim miesiącu 2012 roku.

Największe podwyżki w przemyśle

W I połowie 2014 roku, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, wynagrodzenie wzrosło w każdej sekcji gospodarki. Największy procentowy przyrost przeciętnej pensji – o 5 proc. – odnotowano w przetwórstwie przemysłowym. Wynagrodzenie wyniosło tam 3 703 zł. W tej gałęzi gospodarki warto zwrócić uwagę na dynamicznie rozwijającą się branżę poligraficzną. Średnia pensja pracowników poligrafii wzrosła o prawie 9 proc. w I połowie 2014 roku i wyniosła 4 270 zł, a zatrudnienie w tej branży zwiększyło się prawie o 3 proc. Wysoki wzrost procentowy odnotowano też w handlu i naprawie pojazdów samochodowych (4,7 proc.), oraz w budownictwie ( także 4,7 proc.). W branży budowlanej w stosunku do pierwszego półrocza 2012 roku zmniejszyło się natomiast zatrudnienie – spadek wyniósł aż osiem procent.

Przeciętna pensja osoby zatrudnionej w sektorze publicznym była wyższa o 22 proc. od wynagrodzenia pracownika w sektorze prywatnym. Jednak nie w każdej sekcji gospodarki są zachowane takie proporcje. W IT, działalności naukowej i technicznej, czy energetyce pensje w sektorze prywatnym są znacznie wyższe niż w publicznym. Natomiast w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie sektor publiczny płaci o prawie 70 proc. więcej niż sektor prywatny. Najwyższe średnie pensje odnotowano w finansach i ubezpieczeniach, górnictwie i IT.

Ile za godzinę pracy?

Godzinowa stawka wynagrodzenia w gospodarce narodowej w pierwszych dwóch kwartałach 2014 roku wyniosła średnio 26,75 zł. Najmniej za godzinę pracy można było dostać w administracji oraz hotelarstwie i gastronomii - mniej niż 20 zł. Najmniejszą liczbę godzin przepracowali przeciętnie pracownicy szkół, którzy za jedną godzinę pracy dostawali średnio 37,29 zł.

d1pymsz

Najwyższe płace godzinowe otrzymywali zatrudnieni w finansach i ubezpieczeniach (46,61 zł) oraz IT (46,59 zł). Płaca godzinowa w tych branżach była ponad 2,5 razy wyższa od pensji w najniżej opłacanych sekcjach gospodarki narodowej.

Wzrost płac, jaki odnotowano w pierwszym półroczu 2014 roku w stosunku do pierwszego półrocza 2013 roku, dotyczył wszystkich branż i wszystkich regionów Polski. Zestawiając pokazane powyżej wzrosty nominalne z poziomem inflacji widać, że wynagrodzenia wzrosły także realnie. Inflacja w czerwcu 2014 roku wyniosła 0,3 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Oznacza to, że przy nominalnym wzroście płac o 3,9 proc. w tym okresie, Polaków stać było na więcej. Realny wzrost płac w I półroczu 2014 roku wyniósł 3,6 procent.

Sedlak & Sedlak

d1pymsz

[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

d1pymsz

Podziel się opinią

Share
d1pymsz
d1pymsz