Trwa ładowanie...

Pensje wystrzeliły. Polacy dostali premie i nagrody

Wynagrodzenia w styczniu wzrosły w ujęciu rocznym o 11,5 proc., a wobec grudnia spadły o ok. 7 proc. - powiedział główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej Piotr Soroczyński. W kolejnych miesiącach spodziewa się on kontynuacji trendu wzrostowego.

Płace w sektorze przedsiębiorstw w ciągu całego 2022 r. wzrosną nominalnie o 9,8 proc., natomiast inflacja średniorocznie sięgnie 8 proc. - prognozuje ekonomista KIG Płace w sektorze przedsiębiorstw w ciągu całego 2022 r. wzrosną nominalnie o 9,8 proc., natomiast inflacja średniorocznie sięgnie 8 proc. - prognozuje ekonomista KIG Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d2nonhn

W piątek GUS ma opublikować wskaźniki przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2022 roku.

Korekta po grudniu. Widać efekt premii

Pytany o szacunki, ekonomista KIG wskazał, że spodziewa się rocznego wzrostu płac o 11,5 proc. (w grudniu było to 11,2 proc.), natomiast w relacji miesiąc do miesiąca spadek powinien sięgnąć k. 7 proc.

- To typowa korekta po sezonowym wzrośnie w grudniu, kiedy to firmy wpłacały premie i nagrody - powiedział.

Ostro o pensjach w budżetówce. "Za takie pieniądze nikt tam pracować nie będzie"

Soroczyński wskazał, że część styczniowego wzrostu wynagrodzeń rdr wynika z podwyżki płacy minimalnej, a także "z chęci zrekompensowania menadżerom zarządzającym i specjalistom wejścia w życie Polskiego Ładu, który zwiększa ich obciążenia podatkowe".

d2nonhn

- Dotyczy to zwłaszcza pracowników sektora usług, którzy przed pandemią pracowali np. w hotelach czy restauracjach za niższe wynagrodzenia i przeszli do przemysłu, gdzie zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże i płace są wyższe - wyjaśnił.

Ekonomista, powołując się na analizy KIG, powiedział, że płace w sektorze przedsiębiorstw w ciągu całego 2022 r. wzrosną nominalnie o 9,8 proc., natomiast inflacja średniorocznie sięgnie 8 proc.

- Różnica między inflacją a płacami to 1,5 proc. - mała jak na tak duży popyt na pracowników - wskazał.

d2nonhn

Jeżeli chodzi o zatrudnienia, to - zdaniem Soroczyńskiego - w styczniu przybyło 45 tys. miejsc pracy.

- Po część są to etaty w firmach już istniejących, ale w znacznej mierze to miejsca pracy w firmach, które weszły do grupy badanych przedsiębiorstw - powiedział.

Jego zdaniem jest to wzrost "umiarkowany", ponieważ część firm wciąż dochodzi do siebie po pandemii, część nie zatrudnia, bo nie widzi szans na wzrost, a część "boi się, czy sprosta wyzwaniom związanym z Polskim Ładem".

W lutym szczyt inflacji. Będzie 10 proc.?

Pytany o to, czy i w jakim stopniu wzrost wynagrodzeń przełoży się na wzrost inflacji, przyznał, że obserwowany obecnie impuls inflacyjny wynika nie tylko ze wzrostu płac, ale głównie z lawinowego wzrostu kosztów wytwarzania.

d2nonhn

Podkreślił przy tym, że inflacja w latach 90-tych wynikała przede wszystkim z nadmiernego popytu i niedoborów towaru.

Ekonomista wskazał, że czynnikiem wzrostu inflacji będą w najbliższym czasie ceny żywność. - One już znacząco wrosły, ale jeszcze nie adekwatne do wzrostu kosztów środków produkcji dla rolnictwa - podkreślił. Jego zdaniem ze szczytem inflacji należy się liczyć w lutym (ok. 10 proc.), natomiast na koniec roku będzie to ok. 5 proc. ze względu na efekt gwałtowanie rosnącej bazy w ostatnich miesiącach roku.

Jego zdaniem warunkiem zahamowania inflacji jest powstrzymanie tzw. procesów rewaloryzacyjnych, czyli klauzul w umowach, które uzależniają ostateczną cenę np. wynajmu mieszkania od wskaźnika inflacji. - Takie klauzule powszechne były w latach 90. Wykruszyły się i, mam nadzieję, już nie wrócą - powiedział

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2nonhn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nonhn