Trwa ładowanie...
d3pb3v9

Perspektywa okresu niskiej inflacji w strefie euro powodem obniżki stóp proc. - Draghi

07.11. Frankfurt (PAP/int.) - Niska presja na wzrost cen w strefie euro jest głównym powodem decyzji Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp proc. Jeśli tempo wzrostu cen...

d3pb3v9
d3pb3v9

07.11. Frankfurt (PAP/int.) - Niska presja na wzrost cen w strefie euro jest głównym powodem decyzji Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp proc. Jeśli tempo wzrostu cen będzie się utrzymywało znacznie poniżej celu EBC, bank może rozważyć kolejne kroki zaradcze - powiedział w czwartek prezes EBC Mario Draghi.

W strefie euro "możemy doświadczyć przedłużającego się okresu niskiej inflacji" - powiedział Draghi na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia Rady Prezesów EBC i dodał, że na obecnym etapie wciąż powolnego ożywienia w strefie "jest bardzo ważne, aby mieć niską realną stopę proc.".

Inflacja w strefie euro wyniosła w październiku 2013 r., w ujęciu rdr 0,7 proc. We wrześniu ceny konsumpcyjne wzrosły rdr o 1,1 proc. Cel inflacyjny EBC zakłada inflację na poziomie bliskim, ale poniżej 2 proc.

Rada Prezesów EBC nieoczekiwanie obniżyła w czwartek stopę kredytu refinansowego o 25 pkt. bazowych. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi obecnie 0,25 proc. Wcześniej EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 pkt. bazowych w maju.

d3pb3v9

Stopa oprocentowania depozytów pozostała bez zmian i wynosi nadal 0,0 proc.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Tylko trzech z 70 ankietowanych ekonomistów stawiało na obniżkę stóp proc. w strefie euro w tym tygodniu.

Draghi przyznał w czwartek, że przy benchmarkowej stopie proc. bliskiej zera efektywność polityki monetarnej jest ograniczona. Prezes EBC dodał jednocześnie jednak, że w polityce monetarnej EBC będzie utrzymywane akomodacyjne nastawienie tak długo jak to będzie konieczne, zgodnie z projekcją wysokości stóp proc. w strefie euro ogłoszoną w lipcu.

W grudniu EBC przedstawi więcej szczegółów projekcji wysokości długoterminowych stóp proc. w EBC - poinformował Draghi.

d3pb3v9

Prezes EBC oświadczył, że bank centralny strefy euro może rozważyć kolejne kroki zaradcze w celu walki z presją deflacyjną oraz wsparcia wzrostu gospodarczego.

"Obserwujemy uważnie warunki panujące na rynku pieniężnym oraz ich potencjalny wpływ na nastawienie w naszej polityce monetarnej (..) Jesteśmy gotowi rozważyć użycie wszystkich dostępnych instrumentów" - powiedział.

Po ogłoszeniu czwartkowej decyzji EBC euro osłabiło się najmocniej od prawie dwóch lat osiągając poziom 1,3296 wobec dolara. Euro jest tym samym najsłabsze wobec dolara od połowy września. W reakcji na decyzję EBC mocno zyskały obligacje państw strefy euro, wyraźnie spadły m.in. rentowności włoskich i hiszpańskich obligacji. (PAP)

wst/ jtt/

d3pb3v9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pb3v9