Perspektywy CPI i PKB nie wskazują na potrzeby obniżek stóp - minutes
22.09. Warszawa (PAP) - RPP na wrześniowym posiedzeniu oceniła, że bilans ryzyk dla inflacji zmienił się w kierunku bardziej zrównoważonego, jednak bieżąca ocena perspektyw...
22.09.2011 | aktual.: 22.09.2011 14:23
22.09. Warszawa (PAP) - RPP na wrześniowym posiedzeniu oceniła, że bilans ryzyk dla inflacji zmienił się w kierunku bardziej zrównoważonego, jednak bieżąca ocena perspektyw inflacji i wzrostu gospodarczego w Polsce nie wskazuje na potrzebę obniżek stóp procentowych NBP - wynika z zapisu dyskusji na wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
"Członkowie Rady oceniali, że w ostatnim okresie bilans ryzyk dla inflacji zmienił się w kierunku bardziej zrównoważonego, podkreślając jednocześnie, że bieżąca ocena perspektyw inflacji i wzrostu gospodarczego w Polsce nie wskazuje na potrzebę obniżek stóp procentowych NBP" - napisano w komunikacie.
"Niektórzy członkowie Rady podkreślali przy tym, że bieżący poziom stóp procentowych NBP jest niski w porównaniu z ich historycznym poziomem oraz w zestawieniu z szacunkami naturalnej stopy procentowej dla polskiej gospodarki. Zwracano także uwagę, że czynnikiem ryzyka dla wzrostu cen jest wpływ sytuacji na rynkach finansowych na kształtowanie się kursu złotego" - dodano.
Z minutek wynika, że w ocenie RPP dokonane od początku roku zacieśnienie polityki monetarnej powinno umożliwić powrót CPI do celu w średnim okresie.
"W ocenie Rady, dokonane od początku br. istotne zacieśnienie polityki pieniężnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie. W związku z tym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu" - napisano w komunikacie.
"Dyskutując na temat poziomu stóp procentowych NBP, członkowie Rady byli zgodni, że na bieżącym posiedzeniu Rady powinny one pozostać niezmienione. Przemawiają za tym prognozowane obniżenie się inflacji w polskiej gospodarce oraz pogorszenie się perspektyw wzrostu gospodarczego na świecie, a w konsekwencji także w Polsce" - dodano we wrześniowych minutes.
We wrześniu Rada pozostawiła podstawowe stopy procentowe na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 4,50 proc., stopa lombardowa 6,00 proc., stopa depozytowa 3,00 proc., stopa redyskonta weksli 4,75 proc. (PAP)
fdu/ ana/