Trwa ładowanie...

PFR zapewnia: wyemitowane obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa trafią do ponad 670 tys. przedsiębiorstw

Tarcza finansowa dla polskiej gospodarki zostanie skierowana do ponad 670 tys. polskich przedsiębiorstw - zapewnia Polski Fundusz Rozwoju. PFR zamierza emitować obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa opiewające na blisko 100 mld zł.

PFR zapewnia: wyemitowane obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa trafią do ponad 670 tys. przedsiębiorstwŹródło: Shutterstock.com, fot: shutterstock.com
docil13
docil13

PFR zapewnia: wyemitowane obligacje Skarbu Państwa trafią do ponad 670 tys. przedsiębiorstw

"Program składa się z 3 podstawowych komponentów o łącznej wartości 100 mld zł (4,5 proc. PKB): Do mikrofirm trafi 25 mld zł, do małych i średnich firm 50 mld zł, a do dużych przedsiębiorstw 25 mld zł" - czytamy w komunikacie PFR.

W sumie wszystkie podmioty, które skorzystają z programu otrzymają łącznie środki bezzwrotne o wartości 60 mld zł. Rząd zapewnia jednocześnie, że same środki zaczną być wypłacane przedsiębiorcom za 2-3 tygodnie.

Oglądaj: Wakacje kredytowe dla konsumentów i firm. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na kredyt obrotowy

Jak podaje Polski Fundusz Rozwoju, dzięki "kompetencjom inwestycyjnym i zapleczu finansowemu" PFR będzie mógł szybko i efektywnie udostępniać przedsiębiorcom finansowanie na preferencyjnych warunkach. Działania rządu mają z założenia zapobiec skutkom spowolnienia w polskiej gospodarce i przyczynić się do powrotu polskich firm na "ścieżkę dynamicznego rozwoju".

PFR zapewnia: wyemitowane obligacje Skarbu Państwa trafią do ponad 670 tys. przedsiębiorstw

Wsparcie PFR przeznaczone jest:

  • Dla przedsiębiorcy, którzy zatrudnia co najmniej 1 pracownika z wyłączeniem właściciela oraz nie więcej niż 9 pracowników, a jego roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro;
  • Dla przedsiębiorcy, którzy odnotowuje spadek obrotów gospodarczych (przychodów ze sprzedaży) o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek COVID-19 (spadek sprzedaży towarów lub usług w rozumieniu art. 15g ust. 9 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374, 567 i 568);
docil13
  • Wobec przedsiębiorstwa nie zostało otwarte postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne albo nie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne.
  • Beneficjent rzeczywisty korzystający ze wsparcia finansowego w ramach Programu posiada rezydencję podatkową na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i rozliczał podatki za ostatnie 2 lata obrotowe (jeżeli dotyczy) na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Odejście od tej zasady możliwie jest wyłącznie w sytuacji zobowiązania Beneficjenta Programu do przeniesienia rezydencji podatkowej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w terminie do 9 miesięcy od udzielenia pożyczki.
  • Przedsiębiorca prowadził działalność na dzień 31 grudnia 2019 r.
  • Przedsiębiorca na dzień 31 grudnia 2020 r. lub na dzień udzielenia finansowania nie zalegał z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne, przy czym rozłożenie płatności na raty lub jej odroczenie nie jest uznawane za zaległość.
docil13

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

docil13
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
docil13