Trwa ładowanie...
d31vuzu

PGE i Gaz-System przeprowadzą studium wykonalności instalacji Power-to-Gas

Warszawa, 12.05.2015 (ISBnews) - Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Operator Gazociagów Przesyłowych Gaz-System mają list intencyjny w sprawie przygotowania "studium wykonalności budowy instalacji Power-to-Gas", czyli zastosowaniem technologii magazynowania energii polegającej na przemianie energii elektrycznej na inny nośnik energii, tj. na paliwo gazowe, poinformował prezes PGE Marek Woszczyk.

Share
d31vuzu

"Grupa PGE (?) za cel stawia sobie poszukiwanie innowacyjnych projektów podnoszących wartość przedsiębiorstwa. Nawiązanie współpracy z Gaz-System pozwoli połączyć operacyjnie infrastrukturę energetyczną i gazową z korzyścią dla obu partnerów oraz na rzecz poprawy poziomu bezpieczeństwa energetycznego państwa" - powiedział Woszczyk, cytowany w komunikacie.

Dodał, że pomyślna realizacja budowy instalacji Power-to-Gas może doprowadzić do wyprodukowania niskoemisyjnego paliwa przyszłości i z tego powodu pasuje do Grupy PGE, która dynamicznie dywersyfikuje swój miks energetyczny.

"Instalacja Power-to-Gas jest również dla nas atrakcyjna, ponieważ może pozwolić na zagospodarowanie nadwyżek energii elektrycznej z parku wiatrowego grupy PGE, który do końca tego roku powiększy się jeszcze o ponad 200 MW nowych mocy i będzie wynosić ponad 500 MW" - stwierdził prezes PGE.

d31vuzu

"Budowa instalacji Power-to-Gas jest jednym z elementów tworzenia inteligentnej sieci gazowej. Współpraca Gaz-System z sektorem elektroenergetycznym umożliwi rozwój naszej spółki w zupełnie nowych obszarach. Realizacja tego projektu pozwoli na oferowanie nowych usług, a także zwiększy efektywność wykorzystywanej infrastruktury. Pełniąc rolę lidera w inicjowaniu nowych rozwiązań aktywnym kształtowaniu sektora gazowego w Polsce chcemy, poprzez współpracę z innymi przedsiębiorstwami energetycznymi osiągnąć efekt synergii, co pozwoli na wzmocnienie całego sektora energetycznego" - ocenił prezes Gaz-System Jan Chadam, cytowany w komunikacie.

PGE i Gaz-System wytypowały opracowanie "Studium Wykonalności budowy instalacji Power-to-Gas" spośród listy podstawowych projektów rozwojowych o wspólnym obszarze zainteresowania. Studium zostanie wykonane w 2015 r.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami, instalacja Power-to-Gas przeznaczona będzie do magazynowania nadwyżek energii elektrycznej wytwarzanej przez farmy wiatrowe, poprzez przemianę nadmiaru energii elektrycznej w paliwo przyszłości, jakim jest wodór. Będzie to możliwe dzięki procesowi elektrolizy, a uzyskany w ten sposób wodór może zostać zatłoczony do sieci gazowej oraz będzie dalej wykorzystany jako zeroemisyjny nośnik energii.

Magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej jest jednym z głównych wyzwań, przed jakim stoi obecnie sektor elektroenergetyczny. Krajowa sieć gazociągów przesyłowych, oprócz zdolności zapewnienia nieprzerwanych dostaw gazu ziemnego do odbiorców, dysponuje również zdolnościami magazynowania energii w postaci innych paliw gazowych, m.in. wodoru.

d31vuzu

"Zgodnie z zapisami listu intencyjnego spółki przeprowadzą postępowanie o udzielenie zamówienia na wykonanie 'studium wykonalności budowy instalacji Power-to-Gas'. Jednocześnie powołana zostanie grupa robocza złożona z przedstawicieli PGE i Gaz-System, która będzie odpowiedzialna za organizację i koordynację prac związanych z opracowaniem studium wykonalności. Po jego wykonaniu zostanie podjęta decyzja, co do dalszych działań w zakresie ewentualnej współpracy przy realizacji wybranych projektów" - podsumowano w informacji.

Udział grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40%, natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26%.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

(ISBnews)

d31vuzu

Podziel się opinią

Share
d31vuzu
d31vuzu