PGE, KGHM, Tauron i Enea podpisały list intencyjny ws. budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej
05.09. Krynica (PAP) - PGE, KGHM, Tauron oraz Enea podpisały w Krynicy list intencyjny dotyczący kupna udziałów w spółce celowej, powołanej do budowy i eksploatacji pierwszej...
05.09. Krynica (PAP) - PGE, KGHM, Tauron oraz Enea podpisały w Krynicy list intencyjny dotyczący kupna udziałów w spółce celowej, powołanej do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
PGE ma pełnić bezpośrednio lub przez podmiot zależny rolę wiodącą w procesie przygotowania i realizacji projektu.
Minister skarbu Mikołaj Budzanowski, poinformował w połowie lipca, że chce, aby KGHM, Tauron i Enea współfinansowały razem z PGE budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Minister dodał, że elektrownia może kosztować łącznie ok. 50 mld zł i być oddana do użytku za co najmniej 10 lat.
Uruchomienie pierwszego bloku jądrowego PGE planuje na rok 2023, cała pierwsza elektrownia jądrowa, o mocy ok. 3000 MW, ma zostać oddana w 2025r. Druga elektrownia jądrowa, również o mocy ok. 3000 MW, ma ruszyć w 2029 r.
PGE prognozuje, że dwie elektrownie atomowe o mocy ok. 3000 MW każda, w których PGE będzie posiadać co najmniej 51 proc., optymalnie 75 proc. udziału będą oddane w 2025 roku i w 2029 roku. (PAP)
pel/ kuc/ asa/