Trwa ładowanie...
d2kv4oo
04-12-2015 12:16

PGE ma 500 mln zł 13-letniego kredytu z BGK

Warszawa, 04.12.2015 (ISBnews) - Polska Grupa Energetyczna (PGE) zawarła umowę kredytową o wartości 500 mln zł z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), podała spółka. 

d2kv4oo
d2kv4oo

Kredyt zostanie przeznaczony na współfinansowanie realizowanych inwestycji oraz bieżącej działalności grupy.

Umowa kredytowa zawarta została na 13 lat, a ostateczny termin spłaty zobowiązania to 31 grudnia 2028 r. Kwota 500 mln zł wypłacana będzie w transzach i zostanie udostępniona od daty spełnienia standardowych warunków zawieszających, do 31 grudnia 2016 r. Kredyt jest amortyzowany, spłaty kapitałowe rozpoczną się w czerwcu 2021 r.

Jest to druga umowa kredytowa zawarta między PGE a BGK w ramach programu "Inwestycje polskie". Pierwszy kredyt, o wartości 1 mld zł, PGE pozyskała w połowie grudnia 2014 r.

"Dla zapewnienia efektywnego finansowania naszych projektów, w tym budowy dwóch nowych bloków w Opolu oraz kolejnych projektów z segmentu energetyki odnawialnej, tylko w 2015 roku Grupa PGE pozyskała kredyty o łącznej wartości 8 mld złotych. Zaufanie okazane nam przez instytucje finansowe to dowód na to, że PGE jest solidnym, odpowiedzialnym i przewidywalnym partnerem" - powiedział prezes PGE Marek Woszczyk, cytowany w komunikacie.

d2kv4oo

We wrześniu br. PGE zawarła z ośmioma bankami umowę na kredyt konsorcjalny o wartości 5,5 mld zł, a 27 października podpisała dwie umowy kredytowe z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na łączną kwotę prawie 2 mld zł. PGE realizuje też program emisji euroobligacji średnioterminowych do kwoty 2 mld euro z 2014 r., z którego pozyskała do tej pory nieco ponad 600 mln euro.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

BGK jest jedynym państwowym bankiem rozwoju w Polsce. Inicjuje i wdraża programy na rzecz wzrostu gospodarczego w Polsce. Stanowi centrum kompetencji w finansowaniu projektów infrastrukturalnych, eksportowych, spółek komunalnych oraz samorządu lokalnego. Bank rozwija systemy poręczeń i gwarancji mających na celu rozwój przedsiębiorczości.

(ISBnews)

d2kv4oo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kv4oo