Trwa ładowanie...
d33slix
d33slix

PGE oddała do użytku farmę wiatrową Karwice o mocy 40 MW

Warszawa, 22.09.2014 (ISBnews) - Polska Grupa Energetyczna (PGE) oddała do użytku nową farmę wiatrową Karwice o mocy 40 MW, poinformowała spółka. PGE zapowiedziała, że do końca tego roku odda do użytku jeszcze 3 farmy wiatrowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d33slix

"Projekt o wartości 289 mln zł, współfinansowany z funduszy europejskich, zlokalizowany jest w gminie Malechowo w województwie zachodniopomorskim. Łączna moc PGE zainstalowana w lądowej energetyce wiatrowej wzrosła do 351 MW, a na koniec roku wyniesie 529 MW" - czytamy w komunikacie.

Farma wiatrowa Karwice składa z 16 siłowni wyprodukowanych przez General Electric o mocy nominalnej 2,5 MW każda. Zakładana roczna produkcja energii elektrycznej kształtować się będzie na poziomie co najmniej 121 tys. MWh brutto, co pozwoli uniknąć emisji 100 tys. ton CO2 rocznie.

"Intensywnie rozwijając odnawialne źródła energii grupa konsekwentnie dąży do stopniowej dywersyfikacji źródeł wytwarzania. PGE unowocześnia w ten sposób mix energetyczny i w coraz mniejszym stopniu oddziałuje na środowisko, umacniając pozycję lidera w segmencie odnawialnych źródeł energii" - powiedział prezes PGE Marek Woszczyk, cytowany w komunikacie.

d33slix

Częścią farmy wiatrowej Karwice jest stacja elektroenergetyczna 30/110 kV wraz z przyłączem do sieci operatora systemu dystrybucyjnego Energa Operator, a także sieć średniego napięcia i sieć światłowodowa. Cały obszar farmy wiatrowej obejmuje powierzchnię blisko 1,5 tys. ha z ponad 10 km dróg dojazdowych, podała również spółka.

"Tylko w tym roku na inwestycje w aktywa wytwarzające energię z wiatru grupa PGE przeznaczy w sumie 1 mld zł. Do końca 2015 roku PGE Energia Odnawialna, która koncentruje aktywa związane z produkcją energii ze źródeł odnawialnych w ramach jednej linii biznesowej w grupie, uruchomi jeszcze trzy kolejne farmy wiatrowe - Resko II o mocy 76 MW, Lotnisko o mocy 90 MW i Kisielice II o mocy 12 MW. Po ich uruchomieniu łączna moc zainstalowana w lądowej energetyce wiatrowej osiągnie 529 MW" - czytamy także.

PGE kontynuuje projekt pierwszej morskiej farmy wiatrowej. W sierpniu 2015 r. ogłoszony został przetarg na pozyskanie wykonawcy do przeprowadzenia badań środowiskowych. Trwają również prace nad uruchomieniem pierwszej w portfelu wytwórczym Grupy elektrowni fotowoltaicznej, podano również.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz 11-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)

d33slix

Podziel się opinią

Share
d33slix
d33slix