Trwa ładowanie...
d42kk7i

PGE sprzedała po 10% udziałów w PGE EJ na rzecz KGHM, Tauronu i Enei

Warszawa, 15.04.2015 (ISBnews) - Polska Grupa Energetyczna (PGE) oraz KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia i Enea zawarły umowę nabycia udziałów w spółce celowej PGE EJ 1 sp. z o.o. PGE zbyła 30% udziałów - po 10% udziałów PGE EJ 1 dla każdej ze stron i posiada obecnie 70% udziałów. Łączna wartość transakcji wyniosła 48 mln zł, podało PGE.

Share
d42kk7i

PGE EJ 1 sp. z o.o jest odpowiedzialna za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 3 000 MWe.

"Zgodnie z umową wspólników z dnia 3 września 2014 r. strony będą wspólnie, w proporcji do posiadanych udziałów, finansować działania w ramach fazy wstępnej projektu" - czytamy w komunikacie.

Faza wstępna ma na celu określenie takich elementów, jak potencjalni partnerzy, w tym partner strategiczny, dostawcy technologii, wykonawcy EPC (Engineering, Procurement, Construction), dostawcy paliwa jądrowego oraz pozyskanie finansowania dla projektu, a także organizacyjne i kompetencyjne przygotowanie PGE EJ 1 sp. z o.o. do roli przyszłego operatora elektrowni jądrowej, odpowiedzialnego za jej bezpieczną i efektywną eksploatację (postępowanie zintegrowane), podano także.

d42kk7i

PGE poinformowała, że strony umowy wspólników przewidują, iż kolejne decyzje dotyczące projektu, w tym decyzje dotyczące deklaracji dalszego uczestnictwa poszczególnych stron w kolejnym jego etapie, zostaną podjęte po zakończeniu fazy wstępnej bezpośrednio przed rozstrzygnięciem postępowania zintegrowanego.

W styczniu ub. r. Rada Ministrów przyjęła "Program polskiej energetyki jądrowej". Zakłada on m.in. że do końca 2016 r. zakończą się prace związane z ustaleniem lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej i zawarty zostanie kontraktu na dostarczenie wybranej technologii dla niej. Według "Programu", rozruch pierwszego bloku jądrowego ma nastąpić przed końcem 2024 r., a zakończenie budowy pierwszej elektrowni przed końcem 2030 r.

(ISBnews)

d42kk7i

Podziel się opinią

Share
d42kk7i
d42kk7i