Trwa ładowanie...
d4mma8w

PGE wybierze technologię i partnera do budowy elektrowni jądrowej do końca 2013 roku

26.05. Warszawa (PAP) - Polska Grupa Energetyczna zakłada, że do końca tego roku będzie mieć wstępne rozeznanie, w jakiej technologii i z kim chciałaby realizować projekt budowy...

d4mma8w
d4mma8w

26.05. Warszawa (PAP) - Polska Grupa Energetyczna zakłada, że do końca tego roku będzie mieć wstępne rozeznanie, w jakiej technologii i z kim chciałaby realizować projekt budowy elektrowni jądrowej, ale ostateczny wybór technologii i partnera nastąpi później, do końca 2013 roku - poinformował w środę Marcin Ciepliński, prezes PGE Energia Jądrowa

"Wybór partnera i technologii w rozumieniu formalnym daleko przed nami. Na koniec tego roku będziemy mieć pewne wyobrażenie co jest możliwe, nie oznacza to jednak podpisania umów. Bardzo realny jest 2013 rok" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Marcin Ciepliński, prezes PGE Energia Jądrowa.

"Do końca 2013 roku planujemy rozstrzygnięcie przetargu na dostawę technologii i to ostateczny termin, kiedy powinniśmy mieć partnera" - dodał.

Ciepliński podkreślił, że dla uruchomienia kolejnych etapów wdrażania energetyki jądrowej kluczowe są regulacje prawne i przyjęcie przez rząd programu energetyki jądrowej wraz z załączonymi projektami prawnymi.

d4mma8w

"Nie sądzę, by partner zechciał się ostatecznie porozumieć w momencie nieusankcjonowanej sytuacji prawnej" - powiedział.

"Nie mamy sygnałów, że ktoś na dziś jest gotowy podpisać z nami umowę" - dodał.

Spółka stworzyła trzy grupy robocze, które analizują dostępne technologie: z Westinghouse, z francuskimi firmami EDF i Arevą oraz z amerykańsko-japońskim koncernem GE Hitachi Nuclear Energy Americas. Celem grup jest przeanalizowanie technicznych, ekonomicznych i prawnych możliwości budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

"Na dziś zakładamy, że na przełomie czerwca, lipca, jeszcze przed konsultacjami międzyresortowymi podzielimy się z rządem efektami naszych analiz" - powiedział prezes Ciepliński.

d4mma8w

Zaznaczył, że lista dostawców technologii nie jest zamknięta.

Harmonogram zakłada, że do końca grudnia tego roku Rada Ministrów przyjmie program polskiej energetyki jądrowej.

"Dobrze by było, żeby ten program był przyjęty najpóźniej w połowie listopada, aby był uwzględniony w planowaniu budżetu na 2011 rok" - powiedział Ciepliński.

W drugim etapie, do końca 2013 roku PGE zamierza opracować feasibility study dla pierwszej elektrowni jądrowej, wybrać lokalizację, określić sposób i zapewnić sobie finansowanie budowy i przeprowadzić postępowanie na wybór dostawcy technologii.

d4mma8w

W trzecim etapie, do końca 2015 roku spółka zamierza pracować nad projektem technicznym i uzyskaniem zezwoleń na budowę.

Budowa pierwszej elektrowni przewidziana jest na lata 2016-2020.

"Przy dobrym przygotowaniu okres pięciu lat na budowę jest optymistycznie realistyczny" - powiedział Ciepliński.

Polska Grupa Energetyczna planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem oraz planami rządu, pierwszy blok zostanie oddany do użytku do końca 2020 roku, a następne - co dwa lub trzy lata.

PGE chce mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które je zbuduje i będzie eksploatować. (PAP)

pel/ jtt/

d4mma8w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mma8w