PGG zwolni ok. 600 pracowników z uprawnieniami emerytalnymi
Polska Grupa Górnicza (PGG) rozpoczęła procedurę zwolnienia - w formule zwolnień grupowych - około 200 pracowników, którzy nabyli uprawnienia emerytalne. W sumie w tej formie odejść ma w tym roku 600 osób, które dotąd nie zdecydowały się na przejście na emeryturę.
Jak powiedział w poniedziałek PAP prezes PGG Tomasz Rogala, odejście z pracy emerytów będzie procesem komplementarnym wobec tworzenia kopalń zespolonych, który ma uprościć strukturę firmy i poprawić jej efektywność. Do łączenia ze sobą kopalń ma dość 1 lipca tego roku; wówczas z obecnych 11 kopalń PGG pozostanie pięć.
"Procesy tworzenia kopalń zespolonych, naturalnych odejść na emerytury oraz zwolnienia osób, które nie korzystają z uprawnień emerytalnych, są ze sobą skorelowane. W efekcie nie tylko redukujemy zatrudnienie, ale przede wszystkim optymalizujemy strukturę, zarówno pod względem organizacji, jak i kosztów" - podkreślił prezes PGG.
Według Rogali, docelowe proporcje między osobami zatrudnionymi na dole oraz na powierzchni kopalń, w tym w administracji, muszą być pochodną modelu, opracowanego indywidualnie dla każdej kopalni.
"Taki model, który będzie zawierał politykę kadrową, outsourcingową, kosztową i produktową, będzie budowany pod kątem potrzeb funkcjonalnych kopalni i spółki, w harmonii z przepisami górniczymi, które na pierwszym miejscu stawiają sprawy bezpieczeństwa" - powiedział prezes.
Rezygnacja z pracy osób, które mają uprawnienia emerytalne, była jednym z postulatów poruszanych podczas negocjacji porozumienia społecznego, poprzedzającego przekazanie z początkiem maja kopalń Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej.
Obecnie kopalnie i centrala PGG zatrudniają w sumie ok. 32,5 tys. osób. Około 3,8-4 tys. pracowników zadeklarowało chęć dobrowolnego odejścia z firmy, korzystając z osłon socjalnych - zapisano to w porozumieniu poprzedzającym powołanie PGG. Osoby te miałyby odejść w tym i przyszłym roku.
Za wyjątkiem osób z uprawnieniami emerytalnymi PGG nie planuje innych zwolnień grupowych - redukcja zatrudnienia ma następować stopniowo, w drodze odejść na emerytury lub dobrowolnego odchodzenia pracowników z wykorzystaniem osłon socjalnych, w miarę wydzielania majątku nieprodukcyjnego.
Zgodnie z przepisami procedura zwolnień grupowych wymaga zgłoszenia w powiatowym urzędzie pracy, powiadomienia strony społecznej oraz przygotowania regulaminu zwolnień.