PGNiG i JSW podpisały list intencyjny w sprawie współpracy

Warszawa, 22.03.2017 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), jego spółka zależna PGNiG Termika i Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w kwestiach energetyki, zagospodarowania kopalin oraz lepszego wykorzystania posiadanych zasobów, podało PGNiG.

22.03.2017 | aktual.: 22.03.2017 15:53

"Wspólne działania nie tylko zwiększą efektywność spółek, ale też pozytywnie wpłyną na rozwój konkurencyjności i bezpieczeństwa krajowego sektora wydobywczo-energetycznego" - czytamy w komunikacie.

Sygnatariusze listu zadeklarowali pogłębienie współpracy w pięciu obszarach: węgla kamiennego, metanu, gazu koksowniczego, aktywów energetycznych i zaopatrzenia w media energetyczne. Spółki realizować będą także wspólnie projekty w zakresie badań, rozwoju i innowacji.

"Wspólne projekty przyczynią się do wzrostu wartości firm poprzez efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów, najlepszych kompetencji i unikalnych umiejętności grup kapitałowych oraz wchodzących w ich skład wyspecjalizowanych spółek. Zakres planowanych działań idealnie wpisuje się w tworzoną strategię JSW na lata 2018-2030, która ma na celu budowę pozycji spółki jako europejskiego lidera w swojej branży odpornego na wahania rynku. Jestem przekonany, że zainicjowana dziś współpraca będzie skutkować konkretnymi rozwiązaniami, na których skorzystają nie tylko sygnatariusze listu, ale także społeczeństwo i krajowa gospodarka" - powiedział p.o. prezesa JSW Daniel Ozon, cytowany w komunikacie.

Przykładem dotychczasowego współdziałania jest wypracowany i funkcjonujący już model współpracy między JSW a należącą od sierpnia ub.r. do PGNiG Spółką Energetyczną "Jastrzębie" (SEJ).

"SEJ świadczy usługi przemysłowego outsourcingu energetycznego dla JSW. Zgodnie z przyjętą niedawno nową strategią, część planowanych nakładów inwestycyjnych zamierzamy przeznaczyć na projekty związane z pozyskaniem metanu z obecnych i przyszłych obszarów eksploatacji węgla kamiennego. Odzyskany gaz chcielibyśmy zagospodarować na cele energetyczne. W sferze naszych zainteresowań pozostaje również gaz koksowniczy" - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, także cytowany w komunikacie.

Spółki zadeklarowały wypracowanie jasnych i przejrzystych zasad współpracy w każdym obszarze, uwzględnianie zasad poszanowania środowiska oraz możliwość tworzenia i realizacji potencjalnych projektów z obszaru badań i rozwoju.

"Zakładamy powołanie zespołów eksperckich, których zadaniem będzie uszczegółowienie wymienionych w liście intencyjnym obszarów współdziałania. Przygotowane zostaną rekomendacje działań z uwzględnieniem optymalnych rozwiązań dla spółek. Będzie to solidna podstawa do konkretnych decyzji biznesowych" - wskazał prezes PGNiG Termika Wojciech Dąbrowski.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)