PGNiG i Lotos będą współpracować przy poszukiwaniu i wydobyciu gazu i ropy (opis)
17.09. Gdańsk (PAP) - PGNiG i Grupa Lotos podpisały porozumienie o współpracy przy poszukiwaniu i wydobyciu gazu i ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych....
17.09. Gdańsk (PAP) - PGNiG i Grupa Lotos podpisały porozumienie o współpracy przy poszukiwaniu i wydobyciu gazu i ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. Podpisanie umowy między obiema spółkami odbyło się w Gdańsku, w obecności ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego.
"Porozumienie między PGNIG a Lotosem dotyczy siedmiu koncesji poszukiwawczych PGNiG, a w przyszłości wydobywczych" - powiedział minister Budzanowski.
Obecny na konferencji prezes Lotosu Paweł Olechnowicz poinformował, że więcej szczegółów przedstawionych zostanie w październiku.
"Trochę więcej pewnie powiemy w październiku, a na pewno w 2013 roku. To, co zawarte w liście intencyjnym wybiega poza licencje. Chodzi o szeroką współpracę na rynku krajowym i poza Polską" - powiedział Olechnowicz.
W komunikacie prasowym poinformowano, że celem współpracy jest przede wszystkim zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski w celu zwiększenia wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej. Zgodnie z porozumieniem obie firmy opracują program wspólnych działań poszukiwawczych, umożliwiających stronom dywersyfikację ryzyka i wspólne wykorzystanie potencjałów kadrowych, technicznych oraz finansowych w rozwoju działalności poszukiwawczo-wydobywczej.
PGNiG i Grupa Lotos będą współpracować na koncesjach zlokalizowanych w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim oraz lubelskim. Porozumienie zakłada możliwość pozyskania przez Grupę Lotos udziałów w każdej z koncesji. PGNiG zastrzegło sobie jednak prawo do sprawowania funkcji operatora na każdej z koncesji.
Oba koncerny powołują grupę roboczą, która w szczegółach ustali kwestie współpracy w zakresie technicznym, ekonomicznym i prawnym. W ramach prac grupy PGNiG i Lotos będą również wymieniać się informacjami na temat prowadzonych projektów i planów rozwojowych, w celu identyfikowania potencjalnych obszarów współpracy. Dotyczy to nie tylko obszarów objętych siedmioma koncesjami zapisanymi w porozumieniu, ale także realizowanych przez obie firmy projektów zagospodarowania złóż czy pozyskiwania nowych koncesji.(PAP)
pel/ pr/ osz/