Trwa ładowanie...
d4a2wdz
08-05-2014 19:10

PGNiG Obrót Detaliczny: cena gazu dla odbiorcy końcowego nie wzrośnie

W związku ze zmianą zasad rozliczeń płatności za gaz nie wzrośnie jego cena - powiedział w czwartek prezes PGNiG Obrót Detaliczny Tomasz Bukowski. Sławomir Śliwiński z GAZ- SYSTEM poinformował, że przez terminal w Świnoujściu będzie można sprowadzać LNG z USA.

d4a2wdz
d4a2wdz

Bukowski powiedział, że w PGNiG planowana jest zmiana rozliczeń; klient nie będzie płacił za jednostki objętościowe gazu, jak obecnie, ale za jednostki energetyczne. Będzie się to wiązało ze zmianą taryfy, ale nie spowoduje podwyżki cen gazu dla odbiorców końcowych.

W czwartek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach mówiono m.in. o polskim rynku gazu i tzw. obligu giełdowym, które nakazuje dystrybutorom sprzedaż określonej części paliwa przez giełdę.

Bukowski poinformował, że w związku z obligiem z PGNiG konieczne było wyłączenie spółki zajmującej się obrotem detalicznym - PGNiG Obrót Detaliczny. Spółka ta ma kupować za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii gaz sprzedawany tam przez spółkę PGNiG zajmującą się transakcjami hurtowymi.

"Planowany termin rozpoczęcia działalności gospodarczej spółki PGNiG Obrót Detaliczny przypada na 1 lipca tego roku. Ten cały proces (...) został już właściwie zakończony" - powiedział. Firma ma już koncesję pozwalającą jej obracać paliwami gazowymi i energią elektryczną. Umożliwi ona rozpoczęcie w czerwcu zakupów terminowych na TGE.

d4a2wdz

Bukowski powiedział, że do rozstrzygnięcia zostaje kwestia przeniesienia praw i obowiązków wynikających z umów zawartych z klientami na nowy podmiot. Podkreślił, że jest szansa, iż proces ten odbędzie się automatycznie w ramach tzw. sukcesji generalnej.

"Czy wydzielenie spółki będzie się wiązało z jakąś znaczącą zmianą dotyczącą cen sprzedaży, czy też taryfy? Na mocy stosowanych przepisów spółka obrotu detalicznego będzie miała możliwość kontynuacji rozliczania odbiorców na mocy taryfy PGNiG" - powiedział. Dodał, że w firmie procedowana jest zmiana w taryfie, zmierzająca do zmiany rozliczeń za jednostki objętościowe na jednostki energetyczne.

"Ta zmiana wejdzie w życie od 1 sierpnia. Natomiast w tej nowej taryfie nie ma żadnych wniosków dotyczących powiększenia cen, czy też kosztu pozyskania gazu dla naszych odbiorców końcowych" - zapewnił.

Sławomir Śliwiński, członek zarządu ds. Inwestycji w spółce GAZ-SYSTEM pytany był o przyszłość terminala LNG w Świnoujściu. Poinformował, że zostanie on oddany do użytku w przyszłym roku i umożliwi regazyfikację do 5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

d4a2wdz

"To poziom akceptowalny przez nasz rynek, w związku z tym taką ilość gazu będziemy mogli wprowadzić do naszej sieci" - powiedział. Dodał, że część terminala jest zarezerwowana długoterminowo przez PGNiG, która podpisała umowę na dostawę gazu skroplonego z Katarem.

"Pozostała część terminala będzie mogła być użytkowana przez inne podmioty" - powiedział. Mogą to być też podmioty, które będą chciały sprowadzić gaz kupowany na rynku amerykańskim. Jego zdaniem nie należy jednak liczyć, że ten gaz będzie dużo tańszy od innego gazu na rynku, bowiem Amerykanie będą na nim chcieli zarobić, a koszty transportu będą niemałe.

d4a2wdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a2wdz